ABD: 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu

Austin ve ABD Genelkurmay Lideri Orgeneral Mark Milley, 47 ülke askeri ve savunma yetkilileriyle Ukrayna Savunma Temas Kümesi toplantısına katıldı. İki yetkili sanal ortamda yapılan toplantının akabinde basın toplantısı düzenledi.

Austin, bir evvelki toplantının akabinde bu toplantıya Avusturya, Bosna Hersek, Kosova, Kolombiya ve İrlanda’nın da katıldığını söyledi.

Ukrayna’ya yapılacak dayanak konusunda iştirakçi ülkelerin kararlılığına değinen Austin, “Ukrayna’ya ek yardımlar konusunda hayli şad edici duyurular da oldu. 20 ülke Ukrayna’ya yeni silah yardımında bulunacağını duyurdu. Birçok ülke kritik derecede gereksinim duyulan top mermisi, kıyı savunma sistemleri, tank ve öteki zırhlı araçlar hibe ediyor.” dedi.

Austin, Ukrayna’nın kıyılarını savunması için bu ülkeye Harpoon füzeleri ve lançerlerini vereceğini duyuran Danirmarka’ya ve Ukrayna ordusuna, tank, roket ve helikopter vermeyi taahhüt eden Çekya’ya teşekkür etti.

ABD’li bakan, toplantıda, Norveç, Yunanistan, Polonya ve İtalya’nın da Ukrayna’ya yeni top sistemleri ve mühimmat vereceğini açıkladığını belirtti.

Ukrayna idaresinin ABD’den gelişmiş HMARS roket sistemleri talep ettiği hatırlatılarak Pentagon’un bu silahları Ukrayna’ya verip vermeyeceğine ait bir soruya karşılık veren Austin, tedarik edilecek spesifik sistemlerden bahsetmeyeceğini, fakat Ukrayna Savunma Bakanı ile sık sık muhtaçlıkları konusunda görüştüklerini lisana getirdi.

Austin, ABD envanterinden silahların verilmesinden ötürü oluşacak mümkün riske yönelik bir soruya ise verdikleri silahların ABD için “kritik mühimmat,” kategorisine girmediğini ve ABD ordusu için riskin düşük olduğu cevabını verdi.

BİDEN’İN TAYVAN YORUMUNA AÇIKLIK GETİRMEDİ

ABD Lideri Joe Biden’ın Asya seyahatinde, “Çin Tayvan’a saldırırsa Tayvan’ı askeri olarak savunacak mısınız?” sorusuna verdiği “Evet, taahhüdümüz bu yönde” açıklaması Austin’e “Çin işgalinin kelam konusu olması durumunda ABD Tayvan’ı asker göndermek suretiyle destekleyecek mi?” biçiminde soruldu.

Austin soruya, “Başkanın da açıkça belirttiği üzere ‘Tek Çin Politikamız’ değişmedi. Birebir vakitte, Tayvan Boğazında istikrar ve barışa bağlılığımızı yineledi. Ayrıyeten, Tayvan’ın kendini savunması için Tayvan Bağları Yasası kapsamındaki taahhütlerimizin de altını çizdi. Hasebiyle siyasetimizde bir değişiklik yok.” cevabını verdi.

MİLLEY: AVRUPA’DA 102 BİN ABD ASKERİ VAR

ABD Genelkurmay Lideri Milley ise Ukrayna savaşıyla birlikte ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığının ayrıntılarını verdi.

Milley, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanlığı bünyesinde hava, kara ve deniz olmak üzere geçen son baharda 78 bin Amerikan askerinin vazife yaptığını lakin savaşla birlikte bu sayıyı yüzde 30 artırdıklarını açıkladı.

ABD’li kumandan, “Dolayısıyla bu sabah itibariyle, EUCOM bölgesinde yaklaşık 102 bin ABD askeri var. Baltık ve Akdeniz’de geçen sonbaharda 6’dan 24’e çıkardığımız savaş gemilerinde 15 bin denizci var. 12 filo uçağımız ve 2 muharebe havacılık tugayımız var. Alanda da 2 kolordu, 2 tümen ve 6 tugay kadar muharebe ekibimiz var.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.