ABD’de polisin siyahi genci öldürdüğü Ohio eyaletinde 4 Temmuz kutlamaları iptal

Ohio’nun Akron kenti idaresi, 25 yaşındaki Jayland Walker’ın trafikte durdurulduktan sonra yaşanan kovalamacada polis tarafından öldürülmesinin kentte protestolara yol açtığını, bu hafta sonu yapılacak 4 Temmuz bağımsızlık kutlamalarının güvenlik nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.

Akron Belediye Lideri Dan Horrigan, yaptığı açıklamada, “Bağımsızlık Günü bir kutlama, arkadaşlar ve aile ile bir ortaya gelme vaktidir. Ne yazık ki, kent liderliğindeki bir kutlamanın vakti olmadığını güçlü bir halde hissediyorum.” sözüne yer verdi.

Ailenin avukatı Bobby DiCello, Walker’ın bedenine, yüzü dahil 60 kurşunun isabet ettiğini, buna karşın hastaneye kaldırıldığında ellerinin geriden kelepçelenmiş olduğunu kaydetti.

Olaya karışan polislerin idari müsaadeye ayrıldıkları ve soruşturmaya tabi tutuldukları bilgisi paylaşıldı.

Akron Polis Departmanına nazaran, 27 Haziran’da Walker, polis tarafından trafik ihlali nedeniyle durdurulmuş, kovalamaca esnasında polislerin silahından çıkan 90’dan fazla kurşundan 60’ı siyahı gence isabet ederek vefatına sebep olmuştu.

Mapping Police Violence isimli kuruluşun bilgilerine nazaran, bu yıl ülkede 286 kişi polisin silahından çıkan kurşunla can verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.