ABD’nin TÜSİAD’a mektup göndererek uyardığı şirketler muhakkak oldu

ABD Hazine Bakanlığı, “ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus kişi yahut kuruluşlarla alaka kurulması halinde Türk kuruluşların yaptırım riskine maruz kalabileceğini” belirten bir mektubu  TÜSİAD’a yollamıştı. 

ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, cumartesi günü görüştüğü Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş’a “Rus kurum ve bireylerin Türkiye’yi kullanarak yaptırımdan kaçınma girişimlerinden” duyduğu kaygıyı lisana getirmişti.

Adeyemo’nun gönderdiği mektupla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde bir kaygı yaratması anlamsızdır” dedi.

Reuters‘ın haberine nazaran; Adeyamo’nun 45 bin üyesi olan TÜSİAD’a yaptığı ihtar, dikkatleri Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden beri Rusya’da yeni sermaye edinen yahut orada halihazırda sermayeye sahip olan Türkiye merkezli şirketlere çevirdi.

TÜRK ŞİRKETLER

Dünyanın en önemli bira üreticilerinden AB Inbev Nisan ayında Rusya ve Ukrayna’daki bira üretim ve pazarlama iştirakindeki hisselerini, ortağı Anadolu Efes’e satmak için görüşmelere başladığını bildirmişti.

Arçelik, ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Rusya’daki üretim ve eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki satış ve pazarlama faaliyetlerini satın almak için Haziran’da mutabakat imzalamıştı.

Fiba Perakende Kümesi, Temmuz ayında İspanyol giysi markası Mango’nun Rusya’da franchise ortağı olmak için müzakerelere başladığını bildirmişti.

Türk ayakkabı zinciri FLO, Mayıs ayında Reebok’ın Rusya’daki mağazalarını satın almak için görüştüklerini belirtmişti.

BIST ŞİRKETLERİ RUSYA İŞTİRAKLERİNİN EN BÜYÜKLERİ

Şişecam, dört Rus iştirakinin sermayesinin 31.88 milyar ruble (530.4 milyon dolar) bedelinde olduğunu ve 2021 sonunda Rus operasyonlarının 1.6 milyon ton üretim kapasitesi olduğunu bildirdi.

Zorlu Holding’e ilişkin Vestel, Rus iştirakinin sermayesini 8.81 milyar ruble, satış ve operasyon üniteleriyle bir arada toplam Rus sermayesini de 9.30 milyar ruble olarak bildirildi.

İş Bankası’nın Rus iştirakinin varlıkları 4.76 milyar ruble bedelinde.

Koç Holding şirketi Arçelik, 4.28 milyar ruble sermayesi olan Rus iştiraki Beko LLC’nin mülkiyetinin tamamına sahip.

İnşaat devi Enka, Rus iştiraklerinin varlıklarının pahasını 3.85 milyar ruble olarak bildirdi.

Denizbank’ın Rus iştirakinin sermayesi 1.13 milyar ruble olarak bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.