AKP’li Nurettin Canikli’den Kemal Kılıçdaroğlu’na tazminat davası

AKP Genel Lider Yardımcısı Nurettin Canikli, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Boydak Holding’e kayyum atanması ve Ertunç Laçiner’e ait yaptığı açıklamalar üzerine Kılıçdaroğlu’na dava açacağını duyurmuştu. Canikli, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine yönelik açıklamaları nedeniyle “hakaret” ve “iftira” hatalarından suç duyurusunda bulundu, 750 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Canikli’nin avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan cürüm duyurusu dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun, 28 Haziran’da partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda ve 30 Haziran’da bir gazeteye verdiği röportajda, Nurettin Canikli’ye yönelik hakaret ve iftiralarda bulunduğu öne sürüldü.

Dilekçede, Kılıçdaroğlu hakkında hakaret ve iftira hatalarından soruşturma ve kamu davası açılması talep edildi.

Ayrıca Canikli, tıpkı açıklamalar nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesinde 750 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

YOLSUZLUK ZİNCİRİ

Kılıçdaroğlu partisinin küme toplantısında gazeteci Metin Cihan’ın ortaya çıkardığı bir dizi yolsuzluk zinciri üzerinden Boydak Holding’e kayyum atamasıyla ilgili şunları lisana getirmişti:

“Nurettin Canikli… AK Parti Genel Lider Yardımcısı. Bir yakınını Boydak Holding’e getirip kayyum olarak atıyor. Slovakya’da bir depo yapmamız lazım diyorlar. Oraya dünyanın parasını gönderiyorlar, 20 milyon Avro gönderiyorlar. Bu para yok şu an yok, adam da yok ortada. Hem 20 milyon Euro yok hem de kendisi yok. Bir kanun getiriyorlar, bu biçimiyle, kayyum atanırsa kayyumun yaptığı bütün süreçler, karar alan ve vazifeleri yerine getiren şahısların, bu karar misyon ve fiilleri nedeniyle hukuksal, idari, mahalli ve cezai sorumluluğu doğmaz diyor. Malı götür hırsızlığı yap, kanun gerinde kapı üzere duruyor, Saray da gerinde kapı üzere duruyor. Bu türlü bir kanunu bu Meclis’e kabul ettirdiler.”

Canikli, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla cevap vermişti. Gazeteci Cihan da Cankili’nin açıklamalarını paylaştığı evraklarla yalanlamıştı.

BELGELERLE YALANLADI

“Hiçbir yakınımı Boydak Holding’e kayyum olarak atamadım” diyen Canikli’ye “yalan” diyerek cevap veren Cihan, 17 Mart 2017 tarihli Ticaret Sicil Gazetesini paylaştı. Gazetede Canikli’nin Başbakan Yardımcılığı devrindeki kararıyla Ertunç Laçinel’in Boydak Holding’e İdare Heyeti Üyesi olarak atanmasına ait karar yer alıyor. AKP’li Canikli, Slovakya’da Boydak Holding tarafından kiralanan 21 bin m2 kapalı alanı bulunan lojistik merkezinin mülkiyetinin Ertunç Laçiner’e ilişkin olduğu argümanını da yalanlamıştı.

Cihan, Ertunç Laçinel ile Slovakya’daki şirket ortasındaki mukaveleleri paylaşarak, “Boydak’a yerleştirdiği Ertunç Laçinel ile Slovak şirketin kontratı ektedir. Laçinel, Boydak’tan kendi ortağının (Lukas Zvala) şirketine hortum bağlıyor (ortaklık 2. ve 3. evrakta net). Canikli bunu reddetmiyor fakat ölçünün 20 milyon Euro değil, daha az olduğunu söylüyor” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.