Ankara Kent Hastanesi Başhekimliği’nden, kendini ambulansa kilitleyen sürücü açıklaması

Ankara Kent Hastanesi’nden Sıhhat Bakanlığı önüne gelerek, taşıdığı bir hastayı kimi hastanelerin kabul etmediğini argüman eden sürücünün taşıdığı hastaya ait olarak, “Ankara Kent Hastanesi Acil Servisi’ne girişinin HBYS incelemesi sonucunda tıpkı gün sabah saat 10.14’te yapıldığı tespit edilmiştir” açıklaması yapıldı.

Ankara Kent Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Aziz Ahmet Surel, yaptığı yazılı açıklamada, “Sürücüsü olduğu ambulansla, Sıhhat Bakanlığı önünde 14 Haziran 2022 Salı günü saat 13.45’te, kendi tabiriyle ‘eylem’ yapan kişinin taşıdığı hastanın Ankara Kent Hastanesi Acil Servisine girişinin HBYS incelemesi sonucunda birebir gün sabah saat 10.14’te yapıldığı tespit edilmiştir” dedi.

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

  • Dün birtakım basın yayın organlarında da yer alan habere husus ambulans sürücüsünün aksiyonuna karşı yayılan haberler üzerine bir kamuoyu açıklaması yapma muhtaçlığı doğmuştur. Dün gerçekleşen olayda ambulans sürücüsü, ‘Onkoloji hastasını taşıdım, 3 saat boyunca hastane hastane dolaştım ancak hastayı bırakacak yer bulamadım’ halinde bir beyanda bulunmuş, bizim ‘makul olmayan davranış’ demeyi tercih edeceğimiz aksiyonu ve kelamları birtakım yayın organlarında yer almıştır. Kendisi Bakanlığa bağlı bir sıhhat çalışanı olan kişi, talebine binaen Sayın Bakanımız ile görüşmüş, aldığımız bilgiye nazaran, görüşme daha fazla kendi ferdî hususları özelinde olmuştur.
  • Ambulans sürücüsünün taşıdığı onkoloji hastası, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sevk edilmiş, kelam konusu hasta, nakil aracıyla hastanemize getirilmiş ve hastanemiz Acil Servisine 10.14’te giriş yapmıştır. Acil Tıp Kliniğimizdeki kıymetlendirme sonrasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğimizce tetkikleri yapılan hastamızın saat 11.20’de Ankara Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğindeki odasına yatışı gerçekleştirilmiştir. Hastanın yatışı sağlandıktan yaklaşık 2,5 saat sonra, araçta rastgele bir sıhhat vazifelisi ve hasta bulunmadığı halde ilgili kişi, hasta nakil aracını bakanlık önüne park etmiştir.
  • Bakanlığa davet edilerek görüşülen arkadaşımızın yol açtığı olay için bu açıklamayı kamuoyunu gerçek bilgilendirmek ismine yapmak zorunda kaldığımızı ve olayın, ‘hastane arayıp bulamamak’ konusu olmadığını, hastamızın sürecinin memleketler arası tıbbi düsturlar ve ülkemiz mevzuatı doğrultusunda en uygun formda yürütüldüğünü ve sonucunda ilgili servisimize yatışının kısa müddette gerçekleştiğini bildirmek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.