Artvin’de çam sakızının fiyatı altınla yarışıyor

Çam sakızı, bir vakitler çoban armağanı olarak nitelendiriliyorken artık az bulunmasından, sıkıntı toplanmasından ve birçok alanda kullanılması nedeniyle pahalandı. Orman köylüsü, sıkıntı kaidelerde topladıkları sakızı satarak konutunu geçindiriyor ve çocuklarını okutuyor.

Kanser hastası eşinin tedavisi için sakız toplayıp satıyor

Artvin’in Ardanuç ilçesi Boyalı köyünde ikamet eden Kenan ve Caner Kızılkaya kardeşler, geçimlerini sakız toplayarak elde ediyor. Tek gelirleri sakız toplamak olan Kenan Kızılkaya, birebir vakitte kanser hastası eşinin tedavisi için metrelerce yükseklikte bulunan ağaçlara çıkarak sakız topluyor.

Eşi kanser hastası, kızının eğitimi yarım kaldı

Sakız parası, hastane masraflarına gidiyor

Sakız toplayarak kendi imkanlarıyla emekli olan Kızılkaya, topladığı sakızları satarak Erzurum Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanser tedavisi gören eşinin hastane masrafları için kullanıyor.

“Sakız toplayıp paraya çeviriyoruz”

İş bulamadığımız için bu işi yaptığını tabir eden Kızılkaya “Biz de masrafsız bir halde konutumuzu geçindirmeye çalışıyoruz. Sakız topluyoruz paraya çeviriyoruz gidip gereksinimlerimizi alıyoruz. Unumuzu, şekerimizi öteki gelirimiz yok. Çocuklarımı sakız toplayarak okuttuk. Eşim 4 aydır kanser hastası, onun tedavisi için para gerekiyor. Ben de sakız toplayıp satıyorum. Bu ayın 28’inde ışın tedavisi görecek. Mecbur birkaç kilo sakız toplayacağım ki tedavi ettireyim.

Kızımın okulunu dondurmak zorunda kaldık

Kızım üniversite ikinci sınıf genetik mühendisliği öğrencisi okulu dondurmak zorunda kaldık. Eğitimi için gerekli parayı bulamadım.” diye konuştu.

Kilosu 1.000 lira

İHA’nın haberine nazaran, Artvin ormanlarında bulunan köknar ağaçlarının kabukları ortasından çıkan çam sakızının kilosu ise 1.000 liradan satılıyor.

Faydaları saymakla bitmiyor

Aktarlar ve şarküterilerde satılan, yararları saymakla bitmeyen çam sakızını toplaması da ustalık istiyor.

Toplamak için 10 katlı apartman yüksekliğine tırmanıyorlar

Genelde köylüler ve çobanlar tarafından 10 katlı bina yüksekliğinde bulunan ağaçlara çıkılarak bir çakı yardımıyla tek tek toplan çam sakızı, şarküteri ve aktarların en kıymetli eserleri ortasında yer alıyor.

Köylünün gelir kaynağı

Yoğun bir kokuya sahip olan çam sakızı, beşerler tarafından şifa deposu olarak isimlendiriliyor. Mide ağrısı, iltihap yaraları, öksürük üzere birçok hastalığa âlâ gelen çam sakızı, köylünün en büyük gelir kaynakları ortasında yer alıyor.

Yılda 30-40 kilo sakız toplanıyor

Kızılkaya “Sakızın da bir mevsimi vardır. Altıncı ayda yeni sakız çıkar. Biz sakızın hangi mıntıkada olduğunu biliriz. Ağaçtan anlarız, yılda duruma nazaran 30 kilo 40 kilo sakız toplayabiliyoruz.” dedi.

“Sakız toplamak tehlikeli”

Kardeşi Caner Kızılkaya ise yaptığı açıklamada, “Sakız toplamak sıkıntı iş. Çok tehlikesi var. Yaban hayvanları var, ağaçtan düşmesi var. Müşteri bulması var. Kilosu 800 lira ile 1.000 lira ortasında satılıyor. Ben girdiğim ormandan sakız kokusunu alırım. Sakızı toplayarak üç çocuk büyüttüm. Bizim işimiz bu, diğer gelirimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.