Avdagiç: Misyonumuz teşebbüsçü çocukları bu topraklarda tutmak

TO’nun kısa bir müddet evvel üye sayısının 690 bini geçtiğini söyleyen Avdagiç, “Normalde yıllık açılan şirket sayısı 55-60 bin, kapanan şirket sayısı da yüzde 30 mertebesinde oluyordu. Lakin birinci 8 ayda 52 bin şirket kuruldu, yalnızca 10 bin şirket kapandı, kapanma oranı yüzde 30’dan yüzde 19’a düştü. Yıl sonunda 700 bin üyeye ulaşacağımızı ümit ediyoruz. TOBB’un üye sayısı itibariyle 3’te 1’i’ni oluşturuyoruz, fakat genel şurada delege sayısı olarak yüzde 1,8’ini temsil ediyoruz” dedi.

“Çekişmeli bir seçim olacak” 9 Kasım’da gerçekleşecek seçimlere ait konuşan Avdagiç, 2023 öncesi Oda seçimlerine birçok kanattan ilgi olduğunu, hayli canlı ve hareketli seçim çalışmalarının yapıldığını söyledi. 50 bin civarında firmanın oy vermesinin beklendiği seçimlerin çekişmeli geçeceğini vurgulayan Avdagiç, “Öncelikle 690 bin üyemizin günlük rutin işlerini kaliteli, süratli ve faal bir formda yapmak asli misyonumuz. Üyelerimize hizmette dijitalizasyonu yüzde 70’e çıkarmayı hedefliyoruz. Başladığımız projeler var, bunları da bitirmek öncelikli amaçlarımız arasında” dedi. Bunun yanında hem İstanbul hem de Türkiye iktisadı için üzerinde daha ağır çalışmalar gerçekleştirecekleri 3 alan belirlediklerine dikkat çeken Avdagiç, “Neden yüzde 10 işsizlik var ve neden bu kadar patron eleman arıyor? Bu hususa gelecek periyotta de bilhassa yoğunlaşacağız.

Bir CNC operatörü mü arıyorsun, 7 bin TL maaşla CNC operatörü bulamazsın. En az 14 bin TL vermelisin… Yani ortaya bir paket sunmamız gerekiyor. Kısaca iş dünyasının eleman arama talebiyle işsizliği kesinlikle eşleştirmemiz lazım.

Bunun yanında şirketlerin dijitalizasyonu ve Yeşil Mutabakata ahengi bizim en kıymetli çalışma alanlarımız olacak” sözlerini kullandı.

“MİKRO İHRACATIN HİSSESİNİ ARTIRMAYA BAŞ YORMALIYIZ”

Mikro ihracatın da gelecek periyot kıymetli mesai harcayacakları gündem başlıklarından biri olduğuna işaret eden Avdagiç, bu mevzuda Türkiye’nin kat edeceği aralığın değerine işaret etti. Avdagiç, “Bir orta sınıf Avrupa ülkesinde bile mikro ihracatın genel ihracattan aldığı hisse yüzde 8 ila yüzde 12 ortasında iken bizdeki hissesi yüzde 1,5. Mikro ihracat ile hem ihracatı artırıyorsunuz hem de paranın tabana yayılmasıyla fevkalade bir toplumsal gelir dağılımı imkanı var. Bu nedenle mikro ihracat üzerinde daha çok baş yormalıyız” halinde konuştu.

“Bir devirde en fazla projeyi hayata geçiren İTO yönetimiyiz” diyerek argümanını ortaya koyan İTO Lideri Şekib Avdagiç, eski İTO Merkez Binası, mevcut genel merkezin yanındaki ek hizmet binası, cami onarımı, Taşhan ve Taşhan’ın uzantısı olan iki ünite ile kapsamlı onarımı 51 milyon liraya mal olan Mimar Vedat Tek’in şaheseri Liman Han’ın en savlı projeleri ortasında olduğunu, şu anda İTO merkez binasının yanındaki otopark alanına da Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) yeni binasını yapmak için çalışmaların başladığını tabir etti.

Avdagiç, “Hayata geçtiğinde Türkiye’nin en tezli ve nitelikli girişimcilik merkezi olma argümanını daha da artıracak” dediği yeni BTM merkezi ile ilgili şu sözleri kullandı: “Merkez Binamızın yanındaki 3 bin metrekarelik otopark alanı olarak kullanılan arsa vaktinde TOBB ile ortak alınmıştı.

Murat Yalçıntaş’ın başkanlığı devrinde TOBB’un payının alınması için teşebbüslerde bulunulmuştu, lakin gerçekleşmemişti. Bizim devrimizde uzun uğraşlar sonucu alındı, artık tamamı bizim. Artık oraya BTM’nin binasını yapacağız. Burası bana nazaran Türkiye’nin en savlı ve en nitelikli girişimcilik merkezi olacak. 20 bin metrekarelik net alanı olacak.

Altında da İTO’nun ve bölgenin muhtaçlığını karşılayacak kapasitede bir otopark alanı bulunacak. Alanında uzman hocaların yer aldığı heyet bir projeyi seçti, artık proje Fatih Belediyesi’nde son inceleme etabında. BTM’de Fatih Belediye Liderimiz bir vizyon çiziyor, diyor ki, ‘Sen BTM’yi yap ki sonra ben de gerideki hanları toparlayıp burayı bir teknoloji ve startup bölgesi haline getireyim’. Bu değerli bir vizyon. Temelini 2023’te atacağımız BTM binasını 3 yılda tamamlayabileceğimizi ümit ediyorum.”

GALATAPORT GRUBUNDAN TEKNİK DESTEK

Şekib Avdagiç’in verdiği bilgiye nazaran, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne tahsis edilen Haliç kıyısındaki eski İTO Merkez Binası’nın inşaatının da 2023 yılında tamamlanması bekleniyor. Liman Han’da olduğu üzere eski İTO Merkez Binasının yenilenmesi konusunda da Galataport’un teknik takımından dayanak aldıklarını lisana getiren Avdagiç, “Galataport Genel Müdürü Fazilet Tavas, bütün teknik takımını bize takviye hedefiyle tahsis etti. Onların eksi kotta yer yapma birikimleri çok fazla. Onlardan çok önemli istifade ettik. Burada 4 ya da 6 eksi kotta ne yapabiliriz onu irdeliyoruz” dedi.

BATI’NIN KATI VİZE SİYASETİ AVRUPALI ORGANİZATÖRLERİ TÜRKİYE’YE ÇEKİYOR

İstanbul’da fuar yapmak için yabancı organizatörlerden çok önemli ilgi olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Özellikle pandemiden sonra bu ilgi arttı. Batı’nın katı vize prosedüründen ötürü Avrupalı birçok fuar organizatörü İstanbul’da fuar yapmak istiyor. Avrupa’daki fuarlara Afrikalı, Ortadoğulu ve Doğu Bloku ülkelerinden iştirakçiler gelemiyor. Hatta bir keresinde bizi yeni Alman Başbakanının bir parlamenteri ziyaret etti. Vize konusuna kelamı getirdi. İroniyle dedim ki, ‘Lütfen bu vize rejiminizi değiştirmeyin, ben İDTM İdare Heyeti Lideri olarak bundan çok mutluyum, bu sayede İstanbul’a teveccüh var’. Doğal ironi yaptım, anladılar mı bilemem” diye konuştu.

İSTANBUL’UN ENVANTERİ İTOSAM İLE TUTULACAK

Restore edilerek tekrar kente kazandırılan Tarihi Liman Han, içerisindeki kitapçı, kütüphane ve ender eserler kısmı ile Eminönü’nde bir kültür kavşağı olarak konumlanırken, İstanbul’a dair her türlü data çalışması gerçekleştirecek İstanbul Ticaret Odası Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne de (İTOSAM) mesken sahipliği yapacak. Liman Han’daki 2 kat İTOSAM’a ayrılmış durumda. İTOSAM’ın faaliyetlerine ait de bilgiler veren Avdagiç, “Ekonomik ve toplumsal araştırmalar yapacağımız bir merkez kurduk. Burada İstanbul’un envanterini tutacağız. İktisada dokunan her husus İTOSAM’ın konusu olacak. Mesela bir turist İstanbul’da ne kadar harcıyor? Ya da İstanbul’da restoranlar kaç sandalye ile hizmet veriyor? Ya da İstanbul’da vergi memuru başına kaç mükellef, trafik polisi başına kaç araç düştüğü üzere birçok mevzu üzerinde çalışacağız” tabirlerini kullandı.

KAPANAN FABRİKALARIN TALEBİ NE KADAR ETKİLEYECEĞİ ÖNEMLİ

Tüm Avrupa’yı kasıp kavuran güç krizine değinen Avdagiç, Türkiye’nin bölgesel gelişmeler nedeniyle çok hassas bir periyoda girdiğini söyledi. Avdagiç, “Avrupa’da gaz kesiliyor, fabrikalar kapanıyor. Maliyetler nereye çıkacak, belgisiz. Avrupa’da geçen hafta 780 Euro MWh’ye elektrik satıldı. Bu da TL ile aşağı üst 16 liraya denk geliyor, lakin bizde en yüksek 4 lira. Öte yandan fabrika kapanmalarının toplam talebi nasıl etkileyeceğine bakmalıyız, ihracatımızı ne kadar etkileyeceğini anlamak için” diye konuştu.

EN KIYMETLİ MİSYONUMUZ TEŞEBBÜSÇÜ ÇOCUKLARI BU TOPRAKLARDA TUTMAK

Kurtköy’deki Teknopark İstanbul’un da İTO için en kıymetli çalışmalardan biri olduğunu kaydeden Avdagiç, “İngiltere Başkonsolosluğu’nda bir davet vardı. Orada Murat Yalçıntaş beni arkadaşı olan bir İngiliz iş insanıyla tanıştırdı. Bana, ‘Türkiye’den yılbaşından bu yana 200 startup’ı ülkeme taşıdım. Bu manada BTM’yi de çok yakından takip ediyorum’ dedi. İşte bizim en değerli misyonumuz bu çocukları bu topraklarda tutacak imkanı, altyapıyı, işi, projeyi sunmak” formunda konuştu.

İDTM’DE KİMSE İLE HASIMLIK İÇİNDE DEĞİLİZ, CNR DA FUARLARINI YAPIYOR

Bu devir yapılan en kıymetli yatırımlardan birinin de İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) olduğuna dikkat çeken Avdagiç, buraya toplamda 1 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi. İDTM’deki 11 holün 8’inin A’dan Z’ye yenilendiğini anlatan Avdagiç, “Aynı vakitte orada 20 yıldır külfetli bir konut sahibi-kiracı münasebeti vardı, onu sona erdirdik. Ancak o kiracının yani CNR Küme ve bağlı şirketlerinin bizde fuar yapma durumu devam ediyor. Asla bir hasımlık içinde değiliz, biz burada ‘landlord’ durumundayız, yani kaliteli yer sağlayıcıyız. Kim istiyorsa herkese eşit koşullarda bu yerleri hizmete sunuyoruz. Misyona geldiğimizde yılda 170 hol/ hafta doluluk vardı, artık bu sayı yıllık 300 hol/ haftaya çıktı. Görüştüğümüz birkaç fuar daha var, onlarla da anlaşırsak bunun daha da üzerine çıkacağız” dedi. Yerin doğu tarafına 50 bin metrekare, kuzey tarafı da da 34 bin metrekarelik yeni holler inşa ederek fuar alanını genişletmeyi planladıklarını söyleyen Avdagiç, “Şu an İstanbul, fuar alanı büyüklüğü manasında dünyada 34’üncü. Yeni yatırımlar hayata geçtiğinde ise birinci 18’e gireriz” diye konuştu.

MİMAR VEDAT TEK’İN YAPITI LİMAN HAN, 51 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

İTO Lideri Avdagiç, eski İTO Merkez Binası, mevcut genel merkezin yanındaki ek hizmet binası, cami onarımı, Taşhan ve Taşhan’ın uzantısı olan iki ünite ile, kapsamlı onarımı 51 milyon liraya mal olan Mimar Vedat Tek’in şaheseri Liman Han’ın en argümanlı projeleri ortasında olduğunu vurguladı. Avdagiç, İTO merkez binasının yanındaki otopark alanına da Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM) yeni binasını yapmak için çalışmaların başladığını tabir ederek, “BTM Merkezi, hayata geçtiğinde Türkiye’nin en tezli ve nitelikli girişimcilik merkezi olma tezini daha da artıracak” dedi.

KAYNAK: DÜNYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.