Avrupa’da enflasyonun en ağır bedelini Türkler ödüyor

Türkiye’nin enflasyonu savaştaki ülkeleri beşe katladı. Yaptırımlara maruz kalan Rusya ile savaşın sıcak sınırı Ukrayna’nın enflasyonu ortalama yüzde 16 düzeylerinde kaldı. Türk vatandaşları ise yüzde 79.6’yı bulan enflasyonun altında kaldı.

Covid-19 salgını ve akabinde Rusya’nın Ukrayna’yla savaşıyla gelen ekonomik kriz nedeniyle tüm Avrupa’da enflasyon rekor kırsa da en ağır bedeli Türk vatandaşları ödüyor. Türkiye’nin resmi enflasyonu, savaştaki Ukrayna’nın enflasyonunu neredeyse 5’e katladı.

EN YAKINI YÜZDE 27

Enflasyonu Türkiye’ye en yakın ülke ise yüzde 27 ile savaşın komşusu Moldova oldu.  Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin datalarına nazaran (Eurostat) tarafından yayınlanan bilgilere nazaran enflasyon, Euro Bölgesi için kayıtların tutulmaya başlandığı 1997’den bu yana görülen en yüksek düzey ulaşırken Türkiye’de de son 24 yılın en yüksek düzeylerini bulan enflasyon, TÜİK’in açıkladığı son bilgilere nazaran temmuzda yıllık yüzde 79.6, bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’a nazaran ise yüzde 176.04 oldu.

Avrupa, enflasyonda yıllarca görmediği oranlarla alarma geçse de pahalılıktan en çok Türkler nasibini aldı. O denli ki; Avrupa ülkelerinin gayret ettiği enflasyon oranları Türkiye’nin epey altında seyrediyor. İngiltere’de son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşan yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 10.1 olarak ölçülürken, Euro Bölgesi’nde de rekor kıran oran birebir devir yüzde 8.9’u gördü.

Rekor düzeye ulaşan enflasyonla gayret eden Türkler, savaş nedeniyle Avrupa’nın en yüksek enflasyon oranlarından biri olan yüzde 15.9 enflasyona sahip Rusya’yı ve yüzde 16.4’le enflasyona sahip hücumların odağındaki Ukrayna’yı katlarken, savaşın ağır etkilediği Baltık ülkelerinde dahi enflasyon yüzde 20 düzeylerinde kaldı. Örneğin, Estonya yüzde 22.7, Litvanya yüzde 20.8 ve Letonya yüzde 21 enflasyonla karşı karşıya.

Avrupalı tatil yapabilirken Türkler akraba ziyaret etti

– Rekor enflasyonla çaba eden Türkler, Türk Lirası’ndaki kıymet kaybıyla birlikte alım gücü günden güne erirken Avrupalıya nazaran daha çok çalışıp daha az kazanıyor. Günde ortalama 7 saat çalışan bir Alman günlük 73 Euro yani 1.339 TL kazanırken, Türkiye’de minimum fiyatla çalışan bir personel ise günde 8 saat çalışarak yalnızca 195 TL kazanıyor. Avrupalı karıyla Türkiye’de en güzel tatilleri yapabilirken Türkler yurt içinde akraba ziyareti için bile zorlanıyor. Enflasyon da Türk vatandaşının kamburunu büyütüyor.

Avrupa’da sorun tedarik

– Savaşın tesiriyle artan güç krizi ile dünyanın çoğunluğuna Ukrayna ve Rusya’nın ihraç ettiği hububat tedarikindeki problemler, Avrupa ve dünyanın büyük kısmında enflasyonu tetiklerken, Türkiye’de buna ek olarak AKP iktidarının iktisat siyasetleri, resmi enflasyonu 3 hanelere taşıma yolunda ilerletiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.