Baba – oğul tarikatında cinsel istismar skandalı: Kendilerini ‘peygamber’ ilan ettiler

Lorin C. Woolley tarafından 1929 tarihinde ABD’nin Utah eyaletinde özgün ismi ‘Fundamentalist Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (FLDS)‘ olan ‘Son Vakit Sevgilileri İsa Mesih’in Köktendinci Kilisesi‘ kuruldu. Bu kilise başlarda kendilerini Hristiyan olarak tanımlayan ve ‘bozulmuş‘ Hristiyanlık dinini en hakikat formda yaşayanlar olarak gören Mormon mezhebinin kurucusu Son Vakit Sevgilileri İsa Mesih Kilisesi’ne bağlıydı. Lakin bir süre sonra çok eşliliği savunması nedeniyle ana kilise tarafından aforoz edildiler.

FBI’IN EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNE GİRDİ!

Son Vakit Sevgilileri İsa Mesih’in Köktenci Kilisesi’nin içinde yaşananlar ise 2006 yılında ortaya çıktı.

Milliyet’te yer alan habere göre, Warren Jeffs, FBI’ın en çok arananlar listesine girdi. Kısa bir mühlet tutuklanınca 500’e yakın çocuk ve bayan tarikata ilişkin olan çiftlikten uzaklaştırıldı.

Tarikat üyeleri tarafından ‘peygamber‘ olarak kabul edilen Warren Jeffs, kız çocuklarına ve bayanlara cinsel istismarda bulunduğu için sapkınlıktan tutuklandı. 2011 yılında hapishanede komaya girdi.

ARALARINDA KÜÇÜK KIZ ÇOCUKLARININ OLDUĞU 78 ‘EŞİ’ VAR!

Çok eşliliği destekleyen ve olağanlaştıran bu tarikatta Warren Jeffs’in kimileri 12 yaşında olan çocuklarla yaptığı evlilikleri bile olağan olarak kabul edildi. 78’den fazla eşi olduğu düşünülen Warren Jeffs tüm ‘eşlerini‘ ise tarikatın yerleşkesine hapsetti. Sadece 54 adedinin 17 yaşından büyük olduğu belirtilen bu bayanların durumu tarikata mensup olmanın bir kesimi olarak sayıldı.

Son olarak reşit olmayan kızların manevi hislerini sömürerek onlarla evlenen pedofil tarikat başkanı Warren Jeffs’in kendisinden evvelki tarikat başkanı, öz babası olan Rulon Jeffs’in de gerçek yüzü ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü bir dijital platformda yayınlanan belgeselde Rulon Jeffs devrinden Warren Jeffs’in kendi kendini ‘peygamber‘ ilan etmesine, 1990’dan beri yüzlerce bayanın katı kurallarla tutsak edilmesinden yaşanan evliliklere kadar tüm detaylara yer verildi.

Tarikatın eski üyeleri içeride olanları en ince detayına kadar anlattı.

İSTİSMARA MARUZ KALAN ESKİ ÜYELER KONUŞTU

Yayınlanan belgeselde konuşan eski üyelerden Rebecca Musser‘ın yaptığı açıklamalar gündem oldu. Rulon Jeffs’in eski eşlerinden biri olan genç bayan tarikatın kendilerine tek kurtuluşun evlililik olduğunu söylediklerini iletti.

Çok eşliliği destekleyen bu tarikatta bayanların kimilerini zorla kimilerini gönül isteğiyle kendisine ‘eş’ yapan Rulon Jeffs’in tıpkı vakitte onlara cinsel birliktelik konusunda da çeşitli azaplar yaparak kendisine mecbur bıraktığı ayrıntısı paylaşıldı.

Rebecca Musser, Rulon Jeffs’le şimdi 19 yaşındayken evlenmişti. Kendini peygamber ilan eden ve o formda davranan biriyle birlikte olmanın epey güç olduğunu söyleyen Musser, Jeffs tarafından cinsel birlikteliğe zorlandığını ve zorbalığa maruz kaldığı anlarda “Tanrı’nın peygamberi bana neden bunu yapsın?” halinde sorgulamalar yaptığını anlattı.

19 yaşında genç kızken bir bebeği dünyaya getirmenin ne demek olduğu konusunda çok fazla fikri olmadığını söyleyen Musser, Jeffs ona rastgele bir zorbalık yapmasın diye daima devalar aradığını aktardı. Gece olduğunda kendisini korumak için prosedürler arayan genç bayan, Jeffs’in yaşlılığını kullanarak ayaklarına masaj yapıp uykuya dalmasını sağladığını ve böylelikle rahat bir uyku uyumanın mümkün olduğunu söyledi. Jeffs’i uyutarak kendini koruyabilen bayan uzun bir mühlet bu biçimde yaşadığını lisana getirdi.

“EN AZ ÜÇ EŞİN OLURSA O MERTEBEYE ULAŞIRSIN”

Rebecca Musser son olarak tarikatta kaldığı ve Rulon Jeffs’le evli olduğu yıllar boyunca Rulon’un ölümsüz olduğunun müritlere kabul ettirilmeye çalışıldığını belirtti. Hatta bu yüzden tarihler 7 Eylül 2002’yi gösterip Rulon Jeffs öldüğünde herkesin hayli şaşırdığını, bilhassa Rulon’un 19 karısının ve 62 çocuğunun bu duruma bir mühlet inanamadığını tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.