‘Baby Shark’ dinletilerek azaba uğrayan tutuklu, hücresinde meyyit bulundu

ABD’de hapisteyken Baby Shark isimli çocuk müziği tekraren dinletilerek azap edildiği gerekçesiyle gardiyanlara dava açan John Basco, pazar günü hücresinde meyyit bulundu.

Oklahoma County Gözaltı Merkezi’nin yaptığı açıklamada Basco’nun hayatını kurtarmak için müdahale edildiği lakin başarısız olunduğu belirtildi.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; gardiyanlar Christian Miles ve Gregory Butler’ın, Kasım-Aralık 2019’da birtakım mahkumları duvara karşı kelepçeleyip iki saat boyunca ayakta durmaya zorladığı ortaya çıkmıştı.

Arka planda çalan Baby Shark’ın saatlerce mahkumlara dinletildiği öğrenilmişti. Bu muameleye maruz kalan Basco’nun yanı sıra Daniel Hedrick ve Joseph Mitchell, gardiyanlara ve Oklahoma County yetkililerine 2019’da dava açmıştı.

Bundan bir yıl sonra yapılan soruşturmada mahkumların tezleri doğrulanmıştı.

Fotoğraf: Oklahoma County Şerif Ofisi

HÜCRESİNDE MEYYİT BULUNDU

Miles ve Butler’la, olayla ilgilisi bilgisi olduğu halde harekete geçmeyen Teğmen Christopher Hendershott, misyondan alınmıştı.

Mahkeme süreci devam ederken özgür olan 48 yaşındaki Basco, uyuşturucu ticaretiyle ilgili gelen bir şikayetin akabinde perşembe yakalanarak Oklahoma County Gözaltı Merkezi’ne götürüldü. Basco pazar günüyse hücrede meyyit bulundu.

Yetkililer, Basco’unn mevt nedeninin aşikâr olmadığını ve isimli tıpta inceleme yapılacağını bildirdi.

Cezaevi sözcüsü Mark Opgrande, vefatta rastgele bir cürüm ögesi olmadığını ve çok dozda uyuşturucu ihtimalinin araştırılacağını öne sürdü.

Öte yandan Basco’nun avukatı Cameron Spradling, vefatı “rahatsız edici” bulduğunu söyledi. Mevzu hakkında soruşturma başlatılması daveti yapan Spradling, “Baby Shark’la azap kurbanlarından biri, gelişinden sonraki üç günde öldü” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.