Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkevi’nde MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantısına başkanlık etti

ABD’nin New York kentindeki Türkevi, Polonya’nın da konuk olarak katıldığı MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na mesken sahipliği yaptı. Toplantının açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, toplantının iki kısımdan oluşacağını belirterek, “Önümüzdeki krizler boyunca toplumsal müdafaanın nasıl arttırılabileceğiyle ilgili görüşeceğiz. Bu bizim hem lider olarak önceliklerimizden bir tanesi lakin birebir vakitte MIKTA’nın da genel itibariyle önceliklerinden. İkinci oturum sırasında da istişarelerde bulunacağız. Kanada Dışişleri Bakanı ne yazık ki bu sefer bize katılamayacak. Tahminen ileride katılabilir” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Son toplantımızdan bu yana, Bali’deki toplantımızdan bu yana MIKTA Sinema Şenliği Ankara’da gerçekleştirildi. Birebir vakitte Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanları bir ortaya gelmiş oldu. İki tane üst seviyeli toplantı gerçekleştirdik. Aynı vakitte Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirdik. İstişarelerimizi bu biçimde arttırmış olduk. 15 ortak beyanda bulunduk bizim başkanlığımız mühletince. Bunun yanında birinci MIKTA başkanları gayri resmi toplantısını da Bali doruğunun marjında gerçekleştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

Toplantı basına kapalı gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.