Bakan Varank’tan Kılıçdaroğlu’na ‘Arapça tweet’ yansısı: Bu faşizmdir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Memleketler arası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) Ankara ofisi açılışına katıldı. Bakan Varank’a açılışta, TBMM Plan Bütçe Kurulu Lideri Cevdet Yılmaz ile Sanayi ve Ticaret Kurulu Lideri Konya Milletvekili Ziya Altunyıldız da eşlik etti.

“BUNUN İSMİ FAŞİZM”

Varank, konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun dün akşam attığı Arapça tweet’e reaksiyon göstererek “Bu bir faşizmdir. Yatırımcılar ortasında faşizme varan ifadeleri görebiliyoruz. Bugün Türkiye’de en fazla yatırım yapan ülke hangisi? Hollanda. Gerisinden kim geliyor? Almanya. Kimse Hollanda’ya, Almanya’ya hiçbir şey demezken, Hollandaca, Almanca tweet atmazken, kelam konusu Orta Doğu’dan, Arap ülkelerinden bir yatırımcı olunca ‘Vay efendim Türkiye’ye neden Arap yatırımcı geliyor? Neden Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’de yatırım yapıyor?’ diye tenkit yapıyorlar. Kıymetli arkadaşlar, bu faşizmdir” diye konuştu.

Türkiye olarak yatırımcılar ortasında ayrım yapmadan, ülkeyi kalkındırma hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini belirten Bakan Varank, “Biz hükümet olarak elbette yatırımcılar ortasında ayrım yapmıyoruz fakat sivil toplum kuruluşlarımızın da buradaki yabancı yatırımcıların tamamını müdafaası lazım. Bakıyorsunuz, Türkiye’de iş yapan firmalara çok ağır tenkitler var. İşte ‘Biz iktidara gelince şöyle mallarını kamulaştıracağız, bu türlü mallarını kamulaştıracağız’ diyorlar. Bu firmalar Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) üyesi, yeri geldiğinde TÜSİAD hükümeti eleştiriyor da neden kendi üyelerinin haklarını korumuyor? Biz siyasette bunun gayretini veriyoruz fakat sivil toplum kuruluşlarının da bunun çabasını vermesi lazım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun kelam konusu tweeti:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.