Bilim İnsanlarının Evrenin Madde Gizemini Açıklamak için Kullandıkları Nötrinoları Görmeniz Lazım

Nötrinolar olarak adlandırılan hayalet parçacıklar o kadar eteriktir ki, tüm Dünya’dan geçebilirler. Bilim adamları, evrenin neden antimaddeden daha fazla maddeye sahip olduğunu öğrenmek için bu parçacıkları inceliyorlar.

Evrenin en büyük gizemlerinden birinin yanıtı, en küçük ve en ürkütücü parçacıklardan birinde yatıyor olabilir.

Madde evrende yaygındır. Etrafımızdaki her şey, gezegenlerden yıldızlara ve yavru köpeklere kadar, maddeden oluşur. Ancak maddenin bir de öteki yüzü vardır: antimadde. Protonlar, elektronlar ve diğer parçacıkların hepsinin antimadde karşılıkları vardır: antiprotonlar, pozitronlar vb. Yine de nedense antimadde maddeden çok daha nadirdir ve kimse nedenini bilmiyor.

Fizikçiler evrenin eşit miktarda madde ve antimadde ile doğduğuna inanmaktadır.

Madde ve antimadde karşıtları temas halinde yok olduğundan, bu evrenin enerjiden başka bir şeyle sonuçlanmaması gerektiğini göstermektedir. Bir şey dengeyi bozmuş olmalı.

Bazı fizikçiler nötrino adı verilen hafif atomaltı parçacıkların bir cevaba işaret edebileceğini düşünüyor.

Bu parçacıklar son derece küçüktür, kütleleri bir elektronun milyonda birinden daha azdır. Radyoaktif bozunmalarda, güneşte ve diğer kozmik ortamlarda üretilirler. Tespit edilmekten kaçma eğilimleri ile bilinen nötrinolar ‘hayalet parçacıklar’ lakabını kazanmıştır.  Başlangıçta hiç kütlesi olmadığı düşünülen bu ürkütücü parçacıklar, bilimsel sürprizler yaratma konusunda sağlıklı bir geçmişe sahiptir.

Şimdi araştırmacılar nötrinoların evrenin maddesinin gizemini çözmeye yardımcı olup olamayacağını öğrenmek için devasa dedektörler inşa ediyorlar.

Japonya’nın Hida şehrindeki Hyper-Kamiokande deneyi ve Lead, S.D.’deki Deep Underground Neutrino Experiment nötrinoları ve onların antimadde muadilleri olan antinötrinoları inceleyecek. Bilim insanları, nötrinoların ve antinötrinoların davranışlarındaki bir farkın madde-antimadde dengesizliğinin kökenine dair ipuçları verebileceğinden şüpheleniyor.

Nötrinoların evrenin herhangi bir şey içerip içermediğini nasıl ortaya çıkarabileceğini öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir