Bodrum’da sokak isimlerinin apansız değiştirilmesi reaksiyona neden oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde cadde ve sokak isimlerinin birdenbire değiştirilmeye başlandığını sav edildi. Vatandaşlar, STK’lar ve iş insanları duruma sert reaksiyon gösterdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde kimi cadde ve sokak isimlerinin apansız değişmesi ilçedeki vatandaşları, işyeri sahiplerini, turizmcileri ve iş insanlarını huzursuz etti.

İçişleri Bakanlığına ilişkin Adres Kayıt Sistemi üzerinden yapılan sorgulama sonucunda bir çok cadde ve sokak isminin değiştirilerek yerine numara verildiği fark edildi.

İsimlerin yaklaşık bir hafta evvel değiştirildiğini öğrenen Bodrumlular ise duruma toplumsal medya paylaşımları üzerinden reaksiyon gösterdi.

“YÜZBİNLER MAĞDUR OLUR”

BESİAD üyesi Ege Yatçılık A.Ş. idare konsey lideri ve turizmci Sinan Özer SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, şu tabirleri kullandı:

*Bugün şirketimizin bulunduğu Akdeniz isimli caddenin isminin birden numaralı bir sokak haline getirildiğini tesadüfen öğrendim.

*Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Endüstrici İş İnsanları Derneği ile görüştüm mevzuyu öğrendiklerini lakin hepsi şokta olduklarını öğrendiler.

*Bir adresin apansız değiştirilmesi demek, örneğin bana ilişkin yat, otel ve farklı şirketlerin tamamının adreslerinin değişmesi, defterlerin, web sayfalarının, irtibat bilgilerinin, faturaların, kartvizitten baskı broşürlere kadar her şeyin değişmesi demek.

*Bu adres değişikliği Bodrum’da on binler değil, yüz binleri mağdur edecek. Noterlerde değişiklik olacak, tapularda o denli.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YAPIYOR”

Özer, yaptıkları araştırmada ise değişikliği İçişleri Bakanlığı’nın yaptığını öğrendiklerini belirterek “Ama nedenini anlayamadık. Değişiklik yapıldığı an bilhassa turizmciler Google’da arama yapsa adresi bulamayacak. Belediyenin haberi olmadan ve münasebet gösterilmeden cadde ve sokaklar neden değişir kimin ne işine fayda, husus ile ilgili olarak önümüzdeki hafta Bodrum’daki oda ve derneklerle ortak açıklama yapmayı düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

“SEÇİM ÖNCESİ KAOS ORTAMI YARATACAKLAR”

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada
şu sözleri kullandı:

*Bodrum’un cadde ve sokaklarının isimleri bu kentin tarihi geçmişi ve bu kenti kent yapanların isimleri ile özdeşleşmiştir. Akdeniz Caddesi, Halikarnas Sokak, Myndos Sokak üzere isimleri numaralandırmak kent kimliği ile oynamaktır.

*Bir sokağın ismi değişecekse buna lokal idare ve vatandaşlar karar verir. İçişleri Bakanlığı’nın yapmak istediği seçim öncesi karışıklıktan kaos yaratmaktır.

*Seçmeni güç duruma düşürmektir. Bu uygulamaların bilhassa muhalif kentlerde yapıldığı duyumunu aldık.

*Tek iktidar tek adam zamanında darbe idaresinde olduğu üzere cadde ve sokaklara da numara vererek kenti kimliksizleştirmek ve seçimde kaos yaratmak istiyorlar, oyun büyük, fakat bu mevzuyu siyasi partilerle görüşüp ivedilikle dava açılmasını sağlayacağız.

Sinan Özer

Bodrum’da oda ve derneklerin, STK’lar ile birlikte kısa müddette ani cadde ve sokak değişikliği ile ilgili toplantı yapacakları belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.