Brezilya’da uyuşturucu çetesine operasyon: 21 meyyit

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinin kuzeyindeki Vila Cruzeiro gecekondu bölgesinde (favela) polis tarafından uyuşturucu çetesi başkanının yakalanması gayesiyle düzenlenen operasyonda çete üyeleri ile güvenlik güçleri ortasında çatışma yaşandı.

Güvenlik güçleri, Rio de Janeiro kentindeki en büyük cürüm çetesi Comando Vermelho’nun önderinin bölgede saklandığına dair istihbarat alınmasının akabinde operasyonun başlatıldığını bildirdi. Lokal saatle 04.00 sularında başlayan operasyonda polis takımları, hava dayanağıyla bölgeye baskın düzenledi. Çete üyelerinin, güvenlik güçlerine ateş açması sonucu çatışma çıkarken, bölge sakinleri büyük panik yaşadı.

Brezilya Askeri Polisi tarafından yapılan açıklamada, çıkan çatışmalarda 21 kişinin hayatını kaybettiği aktarılırken, hayatını kaybedenlerin 11’inin çete üyesi olduklarının tespit edildiğini bildirildi. Hayatını kaybeden başka bireylerin ise, kimlik belirleme çalışmalarının devam ettiği ve bölge sakinlerinden 41 yaşındaki bir bayanın da çatışmalarda hayatını kaybettiği söz edildi.

Operasyon nedeniyle bölgede birçok nokta giriş-çıkışa kapatılırken, 13 okulda ise eğitime orta verildi. Polis grupları, şimdiye kadar çete üyelerine ilişkin çok sayıda uzun namlulu silah, tabanca, el bombası, motosiklet, otomobil ve kimi uyuşturucu unsurlara el koydu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.