CHP’li Gürün: Verdiğimiz vergiye nazaran, aldığımız yatırım çok düşük

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, “Muğla olarak verdiğimiz vergiye nazaran, aldığımız yatırım çok düşük. Muğla, 2021 yılında 5 milyar 931 milyon 360 TL vergi öderken merkezi hükümetin Muğla’ya yatırımı 384 milyon 186 bin TL” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasının 53’üncü olağan meclis toplantısında açıklamalarda bulundu.

Gürün, “Muğla olarak verdiğimiz vergiye nazaran, aldığımız yatırım çok düşük. 2021 yılında 5 milyar 931 milyon 360 TL vergi öderken merkezi hükümetin Muğla’ya yatırımı 384 milyon 186 bin TL. Muğla hak etiği hissesi alamıyor” dedi.

“TURİZM, TARIM VE KÜLTÜRÜ BİRLEŞTİRMELİYİZ”

Muğla’nın tarım ve turizmin akabinde kültür kenti olarak da tanınması için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Gürün, şöyle konuştu:

“Muğla’mızın ana bölümü ne diye sorsalar daha düne kadar turizm denirdi. Artık tarım, hayvancılık ve turizm diyoruz. Zira başat eserleri, verimli toprakları ve yüzde 55 kırsalda yaşayan nüfusu ile bir tarım kentiyiz. Tıpkı vakitte antik kentleri, korunmuş yapısı ve kültürel mirası, yemekleri, lisanı, müziği ile kentimiz bir kültür kenti.

Muğla’mızı turizm, tarım ve kültür üçayağı üzerinde taşımamız gerekiyor. Muğla’mızın yetiştirdiği eserleri, bedelleri ile ilgili yaptığınız coğrafik işaret çalışmaları çok bedelli. Eserlerimizin markalaşması, bilinmesi ve tescillenmesi için bunları yapmamız gerekiyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunların çalışmalarını sürdürüyoruz, tüm paydaşlarımızla da ortak çalışmaya hazırız.”

“MUĞLA’YA EN FAZLA YATARIMI YAPAN KURUM BİZİZ”

Büyükşehir olarak kente en fazla yatırım yapan kurum olduklarını belirten Gürün, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bodrum, Fethiye, Datça, Milas, Dalaman ve Yatağan’da altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Kavaklıdere, Ula, Menteşe’de ise kıymetli altyapı projelerini tamamladık. Bodrum’da altyapıdan yararlanma oranını yüzde 46’dan yüzde 91’e çıkarıyoruz. Kentimizi ileri biyolojik arıtma sistemleri ile donatıyoruz.

Daha birçok alanda büyükşehrimizin yatırımları devam ediyor. Bugüne kadar vilayet geneli 2014-2021 toplam 3 milyar 45 milyon TL yatırım yaparken 1 milyar 702 milyon TL bedelindeki projelerimizde sürüyor. Bu bağlamda Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurumuz.”

“TÜRKİYE’DE EN ÇOK VERGİ ÖDEYEN 18’NCİ VİLAYET KONUMUNDAYIZ”

Muğla’nın ödediği vergi ve merkezi hükümetten aldığı yatırım konusunun herkesi yakından ilgilendirdiğini belirten Lider Gürün şunları söyledi:

“2021 yılında Muğla’mızın ödediği vergi 5 milyar 931 milyon 360 TL. Türkiye genelinde en çok vergi ödeyen 18’nci vilayet pozisyonundayız. 2021 yılında merkezi hükümetin Muğla’ya yapılan yatırım 384 milyon 186 bin TL ve aldığımız yatırımda 34’ncü vilayet durumundayız. Muğla bunu hak etmiyor. Burada bir adaletsizlik var. Biz ödediğimiz verginin karşılığında hak ettiğimiz yatırımları da kentimizde görmek istiyoruz.”

“GALERİ SİSTEMİ İLE KÖMÜR ARAMAYA BAŞLADILAR”

Maden arama alanlarının genişletilmesini eleştirerek bunun su kaynaklarına ziyan vereceğini söyleyen Gürün, “Şehrimizin yüzde 60’ında maden arama ruhsatı var. 3 termik santralimiz var. Galeri sistemi ile kömür aramaya başladılar. Muğla merkezin su muhtaçlığını sağlayan yeraltı sularına ziyan vereceği için gerekli türel çabayı başlattık. Burada tekrar söylüyorum ülkemizde su bakanlığı kurulmalı. Bu çeşit maden arama üzere alınacak kararlarda tek yetkili bu bakanlık olmalı. Ülke olarak içinde bulunduğumuz durumda iktisat vatandaşlarımızı ve bizleri çok zorluyor. Önümüzdeki günlerin ekonomik olarak daha sıkıntı geçeceği görülüyor. Açtığımız ihalelere ya giren olmuyor ya da ihaleyi alan ziyana uğradığını söyleyerek işleri tamamlayamıyor. Bu anlayışın bir an önce değişmesi ve inanç hissinin tekrar kazanılması gerekiyor. Umutsuz olmaya hakkımız yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün prensip ve ihtilalleri ışığında birlikte olursak, bir ortaya gelirsek aşamayacağımız mani yok” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.