CHP’li Kaya’dan Bakan Mahmut Özer’e: ‘Aşık Veysel’in isminin hülle yolu ile okuldan silinmesinin nedeni nedir?’

Sivas merkezde bulunan Aşık Veysel Ortaokulu’nun ismi değiştirildi, yerine AKP’ye yakın Eğitim Bir-Sen’in Kurucu Genel Lideri Mehmet Akif İnan’ın ismi verildi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, mevzuyu Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesi veren Kaya, “Sivas merkez Fatih Mahallesi’nde bulunan Aşık Veysel Ortaokulu, okulun yakınında yeni yapılan bir binaya taşınmış, yeni binaya Aşık Veysel ismi yerine AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’in kurucu genel lideri Mehmet Akif İnan ismi verilmiştir. Aşık Veysel Ortaokulu binasına ise 2019 yılında öbür bir mahallede Fatih Anadolu Lisesi ismiyle açılan bir okul taşınmış ve okulun ismi da Fatih Şehit Muhammed Demir Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir” dedi.

Yıldırım Kaya, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

“Köy Enstitülerinde öğretmenlik yapmış olan Halk Ozanımız Aşık Veysel’in isminin hülle yolu ile okuldan silinmesinin nedeni nedir?

Ulusal Eğitim Bakanı olarak Aşık Veysel Ortaokulu’nun isminin değiştirilmesi sizi rahatsız etmemiş midir?

Ders kitaplarında yer verdiğimiz büyük ozanımız Aşık Veysel’in ismini hülle yoluyla okuldan kaldıran vilayet ulusal eğitim müdürünü misyondan alacak mısınız?

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen dışındaki sendika ya da konfederasyon kurucularının da isimleri okullara verilecek midir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.