CHP’li Özgür Karabat KYK borçlarını Meclis gündemine taşıdı: ‘Kredi faizleri silinecek mi?’

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sunan Karabat, “Öğrenci kredi borcu faizlerinin son yıllarda katlanarak arttığı dikkate alınarak bu hususta bir düzenleme yapılması yahut tahsil kredi faizlerinin silinmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır” diye sordu.

Karabat, ağır kriz ve hayat pahalılığı nedeniyle eğitimlerini sürdürmekte zorlanan gençlerin, mecburî olarak tahsil kredilerine başvurduğunu belirtti. Gençlerin üniversiteden mezun olur olmaz ağır bir faturayla karşılaştığını tabir eden Karabat, yıllarca işsiz kalan gençlerin ÜFE’ye bağlı kredi borçlarının ödenemez noktalara geldiğini vurguladı. Karabat, “Hükümetin yanlış iktisat siyasetlerinin bedelini gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kısımları ödemektedir” dedi.

Karabat, ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte artan genç işsizliğine ve ödenmesi zorlaşan kredi borçlarını şöyle anlattı:

“İKTİDAR GENÇLERİN DEĞİL MÜTEAHHİTLERİN BORÇLARINI SIFIRLIYOR”

“Yaşanan enflasyonla birlikte katlanan tahsil kredi borçları aslında işsizlikle boğuşan gençlerin en büyük meselelerinden biri haline geldi. Resmi sayılara nazaran mayıs ayında yüzde 21’leri aşan gençler işsizlik kadar değerli bir meseleyle daha karşı karşıya: Borçluluk.

ÜFE artışı resmi sayılara nazaran Mayıs ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 132,16 oranında gerçekleşti. İş bulmanın dahi büyük bir baht olduğu ortadayken, gençlere bu ağır faturanın kesilmesi kabul edilemez. Kaldı ki kimsenin geliri bu oranda artmıyor.

İş yandaş müteahhit ve iş adamlarına gelince hükümet onların borçlarını sıfırlıyor, yandaşlara büyük lütuflarda bulunuluyor. İş gençlerimize gelince nedense kaynak yok deniliyor. Aslında kaynak var; ancak iktidar tercihini gençlerden değil müteahhitlerden yana kullanıyor.”

“BARINMA MESELELERİNİN BÜYÜMESİ KAÇINILMAZ”

“Yaşanan derin krizle birlikte bilhassa vilayet değiştirmek zorunda kalan öğrencilerimizin barınma problemlerinin büyümesi kaçınılmazdır. Geçtiğimiz yıllarda Bakanlığınıza yönelttiğimiz önergelerde öğrencilerin barınma ve yurt problemlerine ait sorularımıza kâfi cevaplar verilmediği üzere bu alanda yaşanan sıkıntılara kalıcı tahliller ortaya koymak yerine var olan durumu legalleştiren açıklamalar yapılmasıyla yetinilmektedir. Halbuki geçtiğimiz eğitim öğretim devrinde yaşanan geçim ve barınma sıkıntılarının önümüzdeki öğretim yılında çok daha fazla derinleşeceği, münasebetiyle ilgili bakanlıkların meselelerin tahlili için şimdiden tahlil tekliflerini ortaya koymuş olması beklenmektedir. Lakin ne yazık ki kangrenleşen meselelere ait ne bir tahlil ne de tahlile dönük gerçekçi bir planlama yapılmadığı bedellendirilmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.