Çiftçilerin meşakkatli ‘çeltik’ ekimi 10 gün gecikmeli başladı

Mevsim koşulları elverişli olduğu takdirde Eylül ayında da hoş bir hasat beklediklerini belirten Gömeç, “2021 yılında üretmiş olduğum eserden yüzde 40 oranında gelir elde ederken, bu gelir 2022’nin ekiminde mazot, gübre masraflarında kendimizi lakin idame edebildik. Geçen yılın birikimlerini bu yılın artırımları eritti” dedi. 

Havaların güzel gitmemesi durumunda çeltik için durumun berbat olduğunu kaydeden Gömeç, “Bu hava kuralları ile geçen yıl ki üretimi yakalayabilme durumumuz yok. Geçen yıl Osmancık çeşidinden ortalama dekara 600 kilo üretim yapmıştık. Bu yıl Tarım ve Orman Müdürlüğünden hibeli tohum dayanağı geldi. İki çeşit tohum dayanağı uyguluyoruz. Onu deneyeceğiz” diye konuştu. 

“HEP SUYUN İÇERİSİNDEYİM” 

Çeltik ekiminin zorluklarından bahseden Gömeç, şunları söyledi:

“Sabah 9.30 üzere başlıyoruz tohum atmaya. Arkadaşım tohumları doldurmama yardım ediyor. Öğlen yemeği ve namaz vakitleri dışında daima suyun içerisindeyim. Kimi vakit düşer, kimi vakit kalkarsın. Ayağını böcek de ısırır. Bu suyun içinde her türlü canlı var. O canlı ile bizde çaba ediyoruz. Hayat gayreti, yapacak bir şey yok. Tarım dalında ağır bir emeği olan eser yetiştirmedir.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.