Covid-19 hadiseleri alarm veriyor: ‘Sonbahara kalmadan büyük bir dalga yaşayabiliriz’

Sağlık Bakanlığı’nın 1 Haziran’dan itibaren “covid19.saglik.gov.tr” adresinden haftalık açıkladığı Covid-19 bilgilerine nazaran, bilhassa son haftalarda hadise sayılarında dikkat cazip artış yaşandı.

Haziranın birinci haftalık datalarını içeren 30 Mayıs-5 Haziran’da 7 bin 322 kişinin testi olumlu çıkarken, 19 kişi hayatını yitirdi. Güzelleşenlerin sayısı ise 7 bin 843 oldu.

6-12 Haziran haftasında 7 bin 556 kişinin testi olumlu çıktı, 20 kişi ömrünü yitirdi, 7 bin 241 kişi ise düzgünleşti. 13-19 Haziran’da olay sayıları 10 bin 954, vefat sayısı 19 ve güzelleşenlerin sayısı da 7 bin 653 olarak kaydedildi.

Kovid-19 hadise sayıları 20-26 Haziran haftasına gelindiğinde 26 bin 635’e yükseldi. Bu hafta aralığında 17 kişi hayatını yitirdi, 11 bin 256 kişi ise güzelleşti.

Son bilgileri içeren 27 Haziran-3 Temmuz’da ise 57 bin 113 kişinin testi müspet çıktı, 25 kişi hayatını yitirdi, güzelleşenlerin sayısı ise 30 bin 478 oldu.

Böylelikle birinci haftalık dataların açıklandığı 30 Mayıs-5 Haziran’a kıyasla hadise sayılarında yaklaşık 8 kat artış görüldü.

“ARTIŞIN ANA NEDENİ YENİ VARYANTLAR VE TEDBİRLERİN TERK EDİLMESİ”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği İdare Şurası Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Covid-19’un yeni varyantları BA.4 ve BA.5’in olay sayılarındaki artışın en kıymetli etkeni olduğunu söyledi.

Bu varyantların kızamık kadar bulaşıcı olduğunu vurgulayan Azap, birçok kişinin zorunluluğun kaldırılmasının akabinde maske takmadığına, hastanelere bile maskesiz gelenlerin olduğuna dikkati çekti.

covid19.saglik.gov.tr

Şu an pandemi bitmiş üzere bir yaklaşım ve algı kelam konusu, tedbirler ihmal ediliyor. Halbuki Dünya Sıhhat Örgütü’nün, bilim etraflarının birkaç aydır ısrarla vurguladığı üzere pandemi bitmedi. Virüs evrimine devam ediyor ve Omicron varyantının alt tiplerinin neden olduğu yeni bir dalga başlamış durumda.

Bu yeni varyantlar çok bulaşıcı, üstelik aşıların yahut hastalığı geçirmiş olmanın kazandırdığı bağışıklığa da daha dirençli. Tedbirlerin de bir kenara bırakılmasıyla virüsün toplumda süratle yayıldığını görüyoruz. Virüsün bu türlü denetimsiz yayılması risk altındaki şahıslara virüsün bulaşma mümkünlüğünü çok artırıyor ne yazık ki. İlerleyen günlerde risk altındaki bireyler ortasında hastane yatışları ve ölümlerin de artması kelam konusu olabilir. Zira tam aşılılarda ve gençlerde hafif seyir olsa da aşısızlarda, ileri yaştakilerde, çeşitli kronik hastalıkları bulunanlarda ve bağışıklığı baskılanmış şahıslarda ağır seyir görülüyor.

“KAPALI ALANLARDA KESİNLİKLE MASKE TAKILMALI”

Alınacak ferdî tedbirlerin büyük kıymet taşıdığını vurgulayan Azap, “Kapalı alanlar, toplu taşıma araçlarında kesinlikle maske takılmasını öneriyorum. Çok kalabalık açık alanlar da riskli olabilir, buralarda da maske takılmasa bile fizikî aralığa dikkat edilmeli. Hastalık belirtisi gösteren bireyler asla ‘Soğuk aldım, grip, nezle oldum’ üzere düşünmemeli. Zira yaz aylarında nezle, soğuk algınlığı çok görülmez ve bu büyük olasılıkla Covid-19’dur. Belirti gösterenlerin kesinlikle kendini izole edip, test yaptırması gerekiyor” dedi.

Kurban Bayramı ziyaretlerinde de kimi önlemlere uyulması gerektiğini belirten Azap, “Bayram ziyaretlerini mümkünse açık havada yapmak, değilse kapalı alanda maske takmak ve hiç çıkarmamak, bilhassa yaşı ileri büyüklerimizin korunması için değerli. Hastalıkla ilgili en ufak belirtimiz varsa da bu ziyaretlerden kaçınmalıyız” ihtarını yaptı.

“AŞILARIN TAMAMLANMASI GEREKİYOR”

Her yeni varyantın aşıların tesirini bir ölçü azalttığına dikkati çeken Azap, “Bu yeni varyantların neden olduğu ağır hastalıktan korunmak için 3 doz mRNA aşısı olunmalı. Buna tam aşılı olma diyoruz. Şu an Türkiye’de 3 doz aşı olmuş bireylerin oranı yüzde 30’un bile altında. Aşıların kesinlikle tamamlanması gerekiyor” diye konuştu.

Azap, risk kümesindeki bireylerin 4. doz aşılarını da olmasının ehemmiyetine dikkati çekti.

“SONBAHARA KALMADAN BÜYÜK BİR DALGA YAŞAYABİLİRİZ”

Vaka sayılarındaki artışın şimdi vefat oranlarına yansımadığını anlatan Azap, hastalığın ağır seyrettiği durumda birkaç hafta sonra vefatla sonlandığını, bu nedenle evvelki dalgalarda da çoklukla 2-3 hafta sonra vefat oranlarında farklılaşma gördüklerini belirtti.

Prof. Dr. Azap, şunları kaydetti:

Test sayılarındaki azalma olay sayılarındaki asıl artışı varsayım etmemizi engelliyor. Ancak Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı bilgiler dikkate alındığında son bir haftadaki hadise artış suratı katlanarak devam edecek üzere görünüyor. Sonbahara kalmadan büyük bir dalga yaşayabiliriz.

Ülkemizde aşıların istenen seviyeye ulaşmasa bile risk kümelerinde nispeten yaygın uygulanması ve hastalığı geçirenlerin sayısının fazla olması mevt sayısının çok artmasını engelleyebilir. Ancak vefat sayılarında kaçınılmaz bir artış olacaktır. Hafif seyir açısından şimdiki varyantlara benzeyen Omicron’un birinci alt varyantı BA.1 bu yılın birinci 3 ayında 15 bin insanımızın vefatına neden olmuştu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.