Credit Suisse ile piyasalar karıştı! Gram altın sıçradı, dolar sakin

Düne son derece sakin başlayan küresel piyasalar Credit Suisse’in yüzde 10’unu elinde bulunduran en büyük hissedar Saudi National Bank’ın “Credit Suisse’ye daha fazla likitide sağlamayacağız” açıklamasıyla yeniden karıştı. İmdada dün akşam saatlerinde İsviçre Merkez Bankası yetişti.

Dolar dün Euro karşısında yüzde 1.50 kadar değer kazandı. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi de 103.15’ten 104.578’e kadar sıçradı. Avrupa Bankacılık Endeksi dünü yüzde 6.92 düşüşle kapattı. Credit Suisse hisseleri yüzde 24,4 geriledi.

Euro bölgesindeki bankaların hisseleri de yüzde 10-15 gibi düşüşlerle kapattı.

Küresel piyasalar karışırken imdada Credit Suisse’in kuruluğu İsviçre’nin Merkez Bankası yetişti. İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu (FINMA) ve İsviçre Merkez Bankası (SNB), gerekirse Credit Suisse’e likidite sağlanacağını açıkladı.

Credit Suisse’den yapılan açıklamada SNB’den 54 milyar dolara kadar borçlanacağı ifade edildi. Gece yapılan bu açıklama asya borsasındaki bankacılık hisselerindeki satışları kısmen durdurdu. 

Bu duyurunun ardından dolar talebi azaldı. Dolar endeksi 104.578’teki gün içi zirvesinden 104.142’ye kadar geriledi. Euro/dolar paritesi de açıklamanın ardından 1,0613’e kadar yükseldi. 

Tüm bu gelişmeler yaşanırken bugün gözler Avrupa Merkez Bankası’nın(ECB) faiz kararına odaklandı. Avrupa Merkez Bankası bugün saat 16:15’te politika faizini açıklayacak. ECB Başkanı Lagarde, faiz artışlarının devamını işaret etmişti. ECB bugünkü toplantıya tam anlamıyla bir kriz fırtınasının ortasında yakalandı. Euro bölgesinde enflasyon rakamları yüzde 8.5 ile sıcaklığını koruyor. ECB’nin politika faizini yüzde 0.25 puan artırması bekleniyor.

Dolar/TL’de ise TCMB ile BDDK’nın aldığı önlemler ve KKM’nin etkisiyle dalgalanma görülmedi ve yatay seyrine devam etti. Bugüne de 18.99 TL’den başladı. 

Dün bütçe rakamları açıklandı. Merkezi yönetim bütçe dengesi şubat ayında 170,6 milyar TL açık verdi. Merkezi yönetim bütçe giderleri 389,4 milyar TL, bütçe gelirleri 218,8 milyar TL oldu.

Bütçeden Kur Korumalı Mevduat’a aktarılan miktar ise 632 milyon TL olarak gerçekleşti. Böylelikle KKM’nin bütçeye toplam maliyeti 94 milyar 723 milyon 800 bin TL’ye ulaştı.

Bugün içerde açıklanacak veri bulunmuyor. Seçim gündemli siyaset takip ediliyor. Yarın Piyasa Katılımcıları Anketi var. 

GRAM ALTIN SIÇRADI

ABD’nin ardından bu kez Euro bölgesi semalarında yaşanan bankacılık krizi altın fiyatlarına yaradı. Gram altın 1.152 TL’den 1.180 TL’ye kadar sıçradı. İsviçre Merkez Bankası’nın Credit Suisse’nin imdadına yetişmesiyle piyasalar yatışınca altın fiyatlarında bu sabah sakinleşme yaşandı.

ONS altın yüzde 0.38 geri çekildi. Gram altın 1.180 TL’lik zirvesinden döndü.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Gram altın 1.171 TL

Çeyrek altın 1.950 TL

Cumhuriyet altını 7.769 TL

Yarım altın 3.899 TL

ONS altın dün gördüğü 1.5 aylık zirvesi 1.940 dolarlık zirvesinden dönerek 1.924 dolara kadar geriledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir