Danıştay onadı: Fransa ‘sosyal medya fenomeni’ imamı hudut dışı ediyor

Bu kararın akabinde YouTube kanalında 170 bin, Facebook üzerinde ise 43 bin takipçisi bulunan Faslı imamın hudut dışı edilmesi katılaştı. Vaizlerini 2000 yılından bu yana toplumsal medyada paylaşan ve Müslüman Kardeşlere yakınlığıyla tanınan imamın manzaralarının yaklaşık 30 milyon kere izlendiği iddia ediliyor.

İçişleri Bakanı Geral Darmanin, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada Danıştay’ın, Iquioussen’in hudut dışı edilmesine “yeşil ışık yaktığını” belirterek, bu durumun “Fransa Cumhuriyeti için büyük bir zafer olduğunu” savundu.

Kararın bozulmasıyla İquioussen’in, Fransız otoritelerince ailesinin Fransa’ya göç etmeden evvel yaşadığı Fas’a gönderilmesi bekleniyor.

Danıştay’ın gerekçeli kararında, Faslı imamın son yıllarda toplantılarda yaptığı ve kayıtlara da geçen konuşmalarda “anti-Semitik tabirlerinin yanı sıra bayanları aşağıladığı ve bayanların erkeklere boyun eğmesi konusunda tavsiyelerinin açık ve kasıtlı ayrımcılık oluşturduğu” belirtilerek, bu aksiyonların imamın hudut dışı edilmesini haklı çıkardığı kaydedildi.

Gerekçeli kararda, hudut dışı edilme kararının, imamın özel ve aile hayatına yönelik bir ihlal teşkil etmediği bildirildi.

İMAM MAHKEMEYE BAŞVURMUŞTU

İçişleri Bakanı Darmanin, 28 Temmuz’da Twitter’dan yaptığı açıklamada, Iquioussen’in yıllardır Fransa’nın kıymetlerine karşı, laiklik ve bayan erkek eşitliği prensiplerine alışılmamış nefret söylemi sergilediğini ileri sürmüş ve Fransız topraklarından gönderileceğini söz etmişti.

Iquioussen’in avukatı aracılığıyla başvurduğu Paris İdari Mahkemesi, Bakan Darmanin’nin imamın hudut dışı edilmesine yönelik kararını “özel ve aile hayatını orantısız biçimde ihlal ettiği” gerekçesiyle askıya almıştı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) acil süreç başlatılarak, imamın hudut dışı edilmesi için ihtiyati önlem kararı uygulanması talebini temmuz ayında kabul etmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.