Diyarbakır’da bulundu: Tam bin 700 yıllık…

Çok sayıda medeniyete konut sahipliği yapan ve UNESCO tarafından 2015’te Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları’nın eski ihtişamına kavuşması için ‘Surlarda Diriliş’ mottosuyla başlattığı onarım çalışmalarını sürüyor.

GEÇ ROMA- ERKEN BİZANS DEVRİ’NE İLİŞKİN OLABİLİR

Diyarbakır Müze Müdürlüğü ile yapılan çalışmalardaki arkeolojik hafriyatlarda, yapılış hali ve üzerindeki motiflerden yola çıkarak milattan sonra 330’lu yıllara tarihlenen bin 700 yıllık amfora, gün yüzüne çıkarıldı.

Bölgede birinci kere görüldüğü için değer arz eden zeytinyağı yahut şarap nakliyeciliğinde kullanılan sivri tabanlı amforanın Geç Roma- Erken Bizans Devri’ne ilişkin olduğu bedellendiriliyor.

‘BÖLGEDE BİRİNCİ SEFER BİR AMFORA BULUNUYOR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Lideri Mehmet Karaaslan, amforanın, müze müdürlüğüne teslim edildiğini söyledi. Karaaslan, “Amfora bölgede birinci kere bulundu. 71 ve 72’nci burçlar ortasında yapılan hafriyat çalışmalarında Roma’nın son periyodu, Bizans’ın genç devrine ilişkin olduğu düşünülen 1700 yıllık bir amfora görüldü. Amfora dediğimiz şey, o periyot zeytinyağı, tahıl ve şarap üzere eserlerin depolandığı testi biçiminde bir eserdir. Tabi bunların bölgede bulunması, bir de bölgede birinci olarak amforanın bulunması kıymetli bir buluntudur bizim için. Tarih için kıymetli bir kalıntıdır. Bulunduktan sonra arkeologlarımız tarafından titiz bir biçimde ortaya çıkarılmış ve müze müdürlüğüne teslim edilmiştir. Büyükşehir belediyesi olarak emelimiz Diyarbakır Surları’nın tamamının onarımını yapmak. Bu etapta 2022 yılının sonuna kadar ayakta bulunan 98 tane burcun 49 adedinin onarımını yapmayı düşünüyoruz. Çok yakın bir periyotta 12 tane burcumuzun daha ihalesine çıkacağız. 2024 yılına kadar onarım çalışmalarını devam ettirip bunu gelecek jenerasyonlara aktarmak istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.