Elinize yerleştirilecek küçük bir çip banka kartı yerine geçecek

Parmak izini yahut yüz tanımayı unutun… Elinize küçük bir banka kartı çipi yerleştirerek ödeme yapmaya hazır mısınız?

İngiliz-Polonyalı iş insanı Wojtek Paprota, insanların fizikî hudutlarının ötesine geçmek için teknolojiyi kullanmasını isteyen radikal ve büyüyen bir harekete atıfta bulunuyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, Paprota, insanlara implante edilebilen temassız banka kartı çiplerini satan Walletmor şirketinin kurucusu.

Çip takıldıktan sonra, kullanıcıların artık banka yahut kredi kartlarıyla uğraşması gerekmiyor. Bir satın alma süreci yapmak için temassız bir okuyucu üzerinde ellerini sallayabilirler. Distopik bir fantezi üzere gelebilir, fakat Walletmor, ödeme sanayisinin ne kadar süratli ilerlediğinin bir işareti.

Çip implantlarından cep telefonunuzdaki yüz tanıma yazılımına kadar bu yeni teknoloji, nakit ve banka kartlarını tarih sayfalarına göndermeyi hedefliyor.

KART TAŞIMAYA SON

Bir mikroçip birinci olarak 1998’de bir beşere yerleştirildi. Kaptan Cyborg olarak bilinen Profesör Kevin Warwick, bir deneyin modülü olarak hudut sistemini bir bilgisayara bağlamak için prosedürü uyguladı.

Walletmor şirketinin çipleri, banka kartlarına alternatif ve yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde. Fiyatı da yaklaşık 4100 TL’ye (200 Sterlin) denk geliyor.

Çip, MuchBetter tarafından işletilen ve müşterilerin para yatırabileceği bir akıllı telefon uygulamasına bağlandı. Nisan ayında Walletmor, toplumsal medyada dünya çapında 450’den fazla makalede yer aldığını belirtti.

Paprota bu yılın başlarında BBC’ye verdiği demeçte, “İmplant, Rio’da kıyıda bir içki, New York’ta bir kahve, Paris’te bir saç kısmı ya da mahallî bakkalınız için ödeme yapmak için kullanılabilir” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.