Fransa sandık başında: Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. tur

Fransa’da halk cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda mevcut Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’la, aşırı sağcı aday Marine Le Pen arasında tercihini yapacak.

DÜNYA 24.04.2022 09:53

Fransa sandık başında: Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. tur

Abone Ol google-news

Fransa’da mevcut cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in karşı karşıya geleceği seçimin ikinci turu bugün (24 Nisan) gerçekleşecek.

AFP’nin aktardığı habere göre TR saatiyle 09.00 itibariyle Fransa’da oy verme işlemleri başladı.

AP’de yer alan habere göre, Macron ve Le Pen seçimden önceki son kampanyalarında, kendilerine oy vermeyen seçmeni siyasi programlarının neden rakiplerine göre daha uygun olduğunu açıklamakla geçirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, France Inter kanalına yaptığı açıklamada Ulusal Birlik lideri Le Pen’in Fransa’yı İslam üzerinden böleceğini söyleyerek “Aşırı sağ korku ve endişe yaratarak canlı kalır. Toplumun belli kesimlerini dışlamanın yanıt olduğunu söyler” dedi.

Ikinci turdan önceki son mitinginde Macron bu seçimin “Seküler, birleşmiş ve bölünmez bir Cumhuriyet için ya da karşı referandum” ifadesini kullandı. Kendini demokratik değerlerin koruyucusu olarak nitelendiren Macron, Le Pen’in ifade özgürlüğüne tehdit oluşturacağını savundu.

Son anketlerde Macron’un gerisinde kalacağı görülen aşırı sağcı aday Le Pen, arayı kapatmak için son çalışmaları kapsamındaki mitingde Macron’un emeklilik reformu gibi tepki çeken planlara değindi. Le Pen “Emmanuel Macron’un reformu derin bir sosyal adaletsizliktir” dedi.

Fransa’da Macron ve Le Pen arasında seçim yapmayı “Veba ve kolera arasında seçim yapmak” gibi olumsuz gören ciddi bir kitle olduğu bilinmesi sebebiyle 48.7 milyonluk seçmenin kaçının bugün sandığa gideceği merak ediliyor.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.