Fransa’da bir çiftçi, ineklerinin sıhhatini etkilediği gerekçesiyle 4G antenini söktü

Fransız basınındaki haberlere nazaran, Mazeyrat d’Allier köyünde yaşayan çiftçi Frederic Sager, Danıştay’ın, 4G anteninin devre dışı bırakılması kararını reddetmesine karşı aksiyona geçti.

Kendisine takviye veren köy halkının bir kısmının eşliğinde anteni kaldıran Sager, tekrar kurmaya kalkanları durduracaklarını söz etti.

“50 İNEĞİM ÖLDÜ”

Sager, çiftliğine 200 metre uzaklıkta bulunan 4G anteninin geçen yıl temmuz ayında kurulmasından bu yana ineklerinin sıhhatinin kötüleştiğini ve süt randımanının düştüğünü savunuyor. Çiftçi ayrıyeten 200 hayvanından 50’sini anten nedeniyle kaybettiğini ileri sürüyor.

Çiftçi Frederiz Sager, köyündeki 4 G anteni nedeniyle ineklerinin ziyan gördüğünü öne sürdü. 

Clermont-Ferrand yönetim mahkemesi, 23 Mayıs’ta antenin 2 aylığına faaliyet dışı bırakılarak uzman çalışmasının yapılmasına karar vermiş, devlete ve işletmecilere antenin çalışmasını durdurmak için 3 ay mühlet tanımıştı.

Danıştay ise 17 Ağustos Çarşamba günü verdiği kararda, bölge yönetim mahkemesinin önemli bir tehlikenin varlığını tanımlamadığını ve türel bir yanılgı olduğunu bildirerek kararı iptal etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.