Hollanda’da sığınmacıları yolcu gemilerine yerleştirme planına reaksiyon

Hollanda hükümeti yaklaşık 3 bin göçmeni yolcu gemilerine yerleştirmeyi planladığı için eleştirildi, insan hakları kuruluşlarından “saçma” ve “yasa dışı” reaksiyonu geldi.

The Guardian’ın haberine nazaran, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarını başlattığı 24 Şubat’tan bu yana, yaklaşık 60 bin Ukraynalı göçmen Hollanda’ya ulaşırken ülkedeki göçmen barınma merkezlerinde yer kalmadığı, bu nedenle sığınmacıların yolcu gemilerine “kapatılması” gündeme geldi.

Hükümetin ülkedeki göçmen barınma merkezlerindeki yoğunluk gerekçesiyle üç büyük gemiyi şimdiden devreye soktuğu, birinin ise IJmuiden yakınlarındaki Velsen’de demirlediği belirtildi. Buna nazaran, hükümet yetkilileri göçmenlerin kelam konusu gemilerde alıkoyulduğu istikametindeki suçlamaların önüne geçmek için “gemilerde hür sirkülasyona nasıl müsaade verileceği” halinde incelemelerini sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Hollanda Temsilciliği, kelam konusu planın uygulanmasının göçmenler için yeni travmalar yarabileceğine dikkat çekti. Mülteci hakları kuruluşu VluchtelingenWerk’ten yapılan açıklamada da, göçmenlerin gemilere yerleştirilmesi planı “saçma” olarak nitelendirildi.

Habere nazaran, planın eylül ayından itibaren uygulanması hedefleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.