İki gün peş peşe indi… Risk primine seçim etkisi

Millet İttifakı’nda Cumhurbaşkanı adayının açıklanmasının etkisiyle haftanın ilk işlem gününde düşüş gösteren risk primi, haftanın ikinci işlem gününde de geriledi.

Geçen hafta Cuma günü 555 baz puanda kapanan Türkiye’nin risk primi Pazartesi günü 523 baz puana kadar geriledi. Salı günü ise risk priminde 515 puan seviyesi görüldü.

Böylelikle iki günde risk priminde 40 baz puanlık düşüş görüldü. Son iki günde Türkiye, risk priminde yaşanan gerilemeyle gelişen piyasalar içinde pozitif ayrışma sergiledi.

Geçen hafta cuma günü İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarının ardından oluşan kriz, pazartesi günü Akşener’in Altılı Masa’ya geri dönmesi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı için aday gösterilmesiyle çözülmüştü.

RİSK PRİMİ NEDİR?

Kredi risk primi ya da Kredi temerrüt takası-swap’ı (İngilizce: Credit Default Swap – CDS)alınan bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için kullanılan değerdir. Faiz doğası itibarıyla alacaklının geri ödememe riskini içeren bir risk primidir.

Kredi risk primi ise bu riskin sistemli bir şekilde finansal enstrümana dönüştürülmüş ve sayısal olarak ifade edilmiş halidir. Alacaklı, kredinin olası geri ödenmeme riskine karşı verdiği borcu sigorta eder, bu sigorta işlemi ve sigorta için belirlenen bedel ise kredi risk primine tekabül eder. Bu prim bir ülkeye olan finansal güven baz alınarak serbest piyasa tarafından belirlenir.

Bu yönden ülkelerin iflas riskini gösteren paramatre olması bakımından önem arz eder. Kredileri sigortalayanlar finansal güveni oluşturan parametrelere göre geri ödememe riskini ve riski satın almaya razı oldukları primin değerini belirlemeye çalışır. Kredi risk primi ifade edilirken her %1 faiz oranı 100 baz puana tekabül eder. Kredi risk priminin 100 olması durumda borç için beklenen faiz oranının %1 olduğu varsayılır. Örneğin 2019 yılında Çin’in kredi risk primi 32 baz puan iken Güney Afrika’nın kredi risk primi 165 baz puandı. Bu durumda Çin uluslararası piyasalardan aldığı borç için %0,32 oranında faiz öderken Güney Afrika %1,65 faiz ödüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir