İsveç’in PKK’ya gönderdiği füzeler birçok askerimizi şehit etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO üyeliğine karşı çıktığı İsveç, Amerika birlikte geliştirdiği zırh delici özelliği de bulunan AT-4 tanksavar füzelerden binlercesini Suriye’ye de PKK/YPG’ye gönderdi. Terör örgütü PKK ile öteki örgütlerinin Avrupa’da ‘güvenli liman’ olarak gördüğü İsveç’in, omuzdan atılabilen bu füzeleri ile hem Suriye’de, hem kuzey Irak’ta, hem de Güneydoğu’da, çok sayıda askerimiz şehit oldu.

Türkiye’nin diplomatik yansıları üzerine İsveç, “Suriye’de DEAŞ ile uğraş eden YPG’ye gönderiyoruz” açılamalarının ardına saklansa da bu silahlardan onlarcası Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleştirilen terörle çaba operasyonlarında, sığınaklarda ele geçirildi. Kuzey Irak’taki Pençe Harekâtı operasyonları sırasında, terör örgütüne ilişkin kamplarda yer alan sığınak ve silah depolarında şimdi kullanılmamış onlarca İsveç menşei AT-4 tanksavar füzeleri ele geçirdi. Yeniden bölgede İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı’nca sevk ve yönetim edilen Eren ve Eren-Abluka operasyonlarında Diyarbakır, Şırnak ve Hakkâri’de sığınaklarda ele geçirildi.

PENÇE-KİLİT OPERASYONUNDA AT-4 FÜZESİYLE ATAK YAPILDI

Son olarak, geçen 26 Nisan’da Kuzey Irak’ın Zap Vadisi’nde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında pusu kuran teröristler, askeri konvoya AT-4 tanksavar füzeleriyle saldırdı. Piyade kontratlı Er Doğukan Korkmaz ile Veteriner Kontratlı Er Fırat Canlı’nın şehit olduğu hücumda, 3 asker de yaralandı.

TERÖRE TAKVİYE VEREN ÜLKE DESTEKLENMESİN

Kontratlı Er Fırat Canlı’nın babası Emin Canlı “Teröre dayanak veren devletlerin bizimle işi yok. Onlara takviye verilmemeli. Oğlum, onların silahıyla şehit edildi. Öteki evlatlarımızın ölmemesi için onlara asla dayanak verilmemesi gerekiyor. Yalnızca NATO’ya değil, Birleşmiş Milletlere de alınmamaları lazım. Hükümetimiz, mutlaka kabul etmesin” derken, şehidin annesi Zahide Canlı ise, terör örgütü PKK ve destekçilerini şiddetle kınadığını belirterek, “PKK, dış ülkelerin dayanağı ile çocuklarımızı şehit etti. Bir şehit annesi olarak ellerim onların yakasında olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız da onlara gereken yanıtı verdi” diye konuştu.

ŞEHİT AİLELERİNDEN ERDOĞAN’IN NATO ÇIKIŞINA TAKVİYE

Kontratlı Er Doğukan Korkmaz’ın Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan babası Sinan Korkmaz ise Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ait veto telaffuzuna takviye verdiklerini söyledi. Avrupa’da İsveç üzere birçok ülkenin terör örgütüne sağladığı finans ve silahlarla askerlerin şehit edildiğini belirten baba Sinan Korkmaz, “Oğlumda 26 Nisan’da Kuzey Irak’taki operasyonlarda, teröristlerin kelam konusu ülkelerin verdiği silahlarla şehit edildi.

Acılı bir şehit yakını olarak bu Avrupa ülkelerini şiddetle kınıyoruz. Onlar, yıllarca PKK terör örgütünü destekledi, hala de destekliyorlar. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine şiddetle karşı çıkarak veto edeceklerini söyleyen sayın Lider Recep Tayyip Erdoğan ve devletimizin de bu kararının destekçisiyiz” dedi.

AT-4 TANKSAVAR FÜZESİ

İsveç üretimi 84 milimetre kalibrelik tek atışlı ve dünyadaki en yaygın hafif tanksavar silahıdır. Piyade birliklerinin zırhlı araç ve tahkimatları yok etmek yahut devre dışı bırakmak emeliyle tasarlanmıştır. Kullanımı epeyce kolaydır. 300 ila 500 metrelik atış menzili olan AT-4, 420 mm kalınlığında zırhı delebiliyor. Sisteme, çıkarılabilir bir armatür üzerine optik gece görüşü takılabiliyor.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.