İtalya mahkemesi ‘Kadın tahrik etti’ dedi, tecavüz suçlaması düştü

İtalya’nın Torino kentindeki bir barda yaşanan tecavüz olayıyla ilgili mahkemenin kararı ülkede reaksiyon çekti. Hakim, tecavüze uğradığını söyleyen bayanın bar tuvaletinin kapısını açık bırakarak erkeği tahrik ettiğine hükmetti.

İtalya’da bir erkeğin bayan tarafından tahrik edildiği gerekçesiyle tecavüz suçlamasından beraat etmesi ülkede büyük reaksiyona yol açtı.

Torino kentindeki mahkeme, 2019’da bir barın tuvaletinde bir bayana tecavüz etmekle suçlanan erkeği hatasız buldu. Hakim, alkollü bayanın tuvaletin kapısını açık bırakarak erkeği tahrik ettiğine hükmetti.

Karar bayan hakları örgütlerini ayağa kaldırırken birtakım siyasetçiler de kararı kınadı.

Kuzey Ligi partisinden bayan milletvekili Laura Ravetto, kararı “tüyler ürpertici” diye niteleyerek kurbanın cinsel alakayı istemediğini açıkça beyan etmesine karşın erkeği tahrik etmekle suçlandığını söyledi. Beş Yıldız Hareketi’nden Maria Edera Spadoni de yargıya kararı gözden geçirme daveti yaptı.

Çok sayıda kişi de bu sabah mahkeme binası önünde protesto gösterisi düzenledi.

İtalya yargısı daha evvel de “kadın düşmanlığı” tenkitleriyle karşı karşıya kalmıştı. 2019’da iki erkeğe yönelik tecavüz suçlaması, kurbanın “kadınsı ve cazip olmadığı” gerekçesiyle düşürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.