Jose Mourinho tarihe geçti! Kaybettiği savaş yok…

Roma ile UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni kazanan Jose Mourinho çıktığı tüm finalleri kazanarak tarihe geçti. Büyük zaferin akabinde gözyaşlarını tutamayan Mourinho geceye damga vurdu.

UEFA Avrupa Konferans Ligi finalinde Roma, Feyenoord’u 1-0 mağluğ ederek birinci sefer düzenlenen turnuvada şampiyonluğa ulaştı. Dünya futbolunun en uygun mesleğine sahip teknik yöneticilerinden biri olan Jose Mourinho Roma ile kazandığı bu kupayla tarihe geçti.

Jose Mourinho, son 20 yılda yönettiği 8 farklı kulübün 7’sinde kupa kazandı. 5 Avrupa finaline çıkan deneyimli teknik adam 5’ni de kazanmayı başardı. 2003’te UEFA Kupası, 2004 ve 2010’da Şampiyonlar Ligi Kupası, 2017’de Avrupa Ligi Kupası, son olarak 2022 Konferans Ligi Kupası’nın sahibi olan Jose Mourinho, Tottenham ile de Lig Kupası finaline yükselmişti, finalden evvel vazifesine son verilmişti.

İşte Jose Mourinho ve kupa koleksiyonu:

  • 2022- Roma | Konferans Ligi
  • 2017 – Manchester United | Avrupa Ligi
  • 2010 – Inter | Şampiyonlar Ligi
  • 2004 – Porto | Şampiyonlar Ligi
  • 2003 – Porto | UEFA Kupası

Roma, 2010 Inter’den sonra Avrupa’da kupa kazanan birinci İtalyan kadrosu oldu.

Jose Mourinho, Feyenoord’u mağlup ederek UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni kazandıkları maçın akabinde açıklamalarda bulundu. Portekizli menajer final maçını “Tarih yazdık” kelamlarıyla nitelendirirken, “11 aydır Roma’dayım ve nereye geldiğimin farkına çabucak vardım. Çocuklara da söylediğim üzere işimizi yaptık fakat daha da değerlisi tarih yazdık. Kim ne teklif ederse etsin kabul etmeyeceğim ve Roma’da kalacağım. Söylentiler olsa bile ben Roma’dayım. Bugün burada tarih yazdık” diye konuştu.

‘YÜZDE 100 ROMALI HİSSEDİYORUM’

Maç sonu konuşmasında öbür ekiplerden teklif alsa bile Roma’da kalacağını açıklayan Portekizli hoca, “Kendimi bir Roma futbolcusu üzere hissediyorum, Inter’in taraftarı olarak hissediyorum, Real Madrid için ise çıldırıyorum lakin çalıştığım kulüplere duyduğum hürmete karşın yüzde 100 Romalı hissediyorum” açıklamasını yaptı.

Mesleğindeki 5. Avrupa zaferine ulaşan Mourinho maçın akabinde duygusal anlar yaşadı ve gözyaşlarına hakim olamadı.

Jose Mourinho, Giovanni Trapattoni’nin akabinde 5 Avrupa kupası birden kazanan tarihteki ikinci teknik yönetici oldu. İtalyanların efsane hocası Trapattoni ile birlikte farklı kadrolarda en çok Avrupa kupası kazanan hoca olma konusuna da değinen Mourinho, “Trapattoni ile karşılaştırılınca kendimi yaşlı hissediyorum lakin bu eksiksiz bir his. Artık tatile çıkacağım ve konutumun önündeki kıyıda oturup dinlenmeyi düşünüyorum” kelamlarını kullandı.

10 MİLYON EURO ÖDÜL

Bu dönem birinci sefer düzenlenen UEFA Avrupa Konferans Ligi’ni kazanan Roma’nın alacağı ödül ölçüsü belirli oldu. Kupayı kazanan kadro olan Roma, tarihinin birinci Avrupa kupasını kazanmanın sevincini yaşarken kasasını da doldurdu. Şampiyonluk mükafatı olan 5 milyon Euro’nun yanı sıra finale kadar geçtiği tiplerden aldığı paralarla toplamda 10 milyon Euro bu zaferle Roma’nın kasasına girmiş oldu. Yayın gelirleri de dahil edildiğinde Roma’nın ne kadar kazanacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.