Kimliklerde yeni dönem! Bir ay içinde başlıyor, artık...

Kimliklerde yeni dönem! Bir ay içinde başlıyor, artık…

BAKAN SOYLU DUYURDU

Paylaş

BAKAN SOYLU DUYURDU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin sunum yaptı. Türkiye’nin nüfus vatandaşlık hizmetlerinde de devrim gerçekleştirdiğini vurgulayan Soylu, yeni nüfus müdürlüğü konseptinin 54 il ve 515 ilçe müdürlüğünde tamamlandığını aktardı. Yeni çipli kartların dağıtımının devam ettiğini bildiren Soylu, 2016’dan bugüne kadar 68,9 milyon kimlik kartı dağıtıldığını, Türkiye nüfusunun yüzde 75’inin kimlik kartının yenilendiğini kaydetti.İçişleri Bakanı Soylu, “Önemli bir yeniliğin de haberini vermek isterim: Kimlik kartına e-İmza’nın yüklemesine bir ay içinde başlıyoruz. e-İmza ile de vatandaşlarımıza yepyeni bir kolaylık sunacağız.” diye konuştu.

ÇİPE İŞLENECEK

Paylaş

ÇİPE İŞLENECEK

TÜBİTAK tarafından altyapısı hazırlanan bu yeni uygulama ile elektronik imzalar artık kimlik kartlarındaki işte çipe işlenecek. E-imza’nın çipli kimlik kartlarına yüklenmesi ile bürokrasi azaltılacak. İş yeri açmak için gereken belgelerden biri daha eksilmiş olacak. Bu düzenlemeyle e-mühür uygulamasına da geçilmiş olacak. 

KİMLİK KAYBOLURSA E-İMZA İPTAL OLACAK

Paylaş

KİMLİK KAYBOLURSA E-İMZA İPTAL OLACAK

50 milyonu aşan kullanıcı ile büyük bir hizmet alanı sağlayan e-devlet uygulaması da genişleyecek. Elektronik imza ile dava takibi ve sicil işlemleri yapılabilecek. Vergi borçları sorgulanacak, gümrük işlemleri takip edilebilecek. TÜBİTAK’ın alt yapısını hazırladığı uygulamadan özel şirketler de yararlanabilecek. E-imza da güvenliğin sağlanması da çok önemli. Kimlik kartlarının kaybolması halinde e-imza da geçerliliğini yitirecek. Yeni kimlik kartı çıkarıldıktan sonra elektronik imza tekrar sisteme tanımlanacak.

E-İMZA NEDİR?

Paylaş

E-İMZA NEDİR?

Hayatı kolaylaştıran çözümlerden biri olan elektronik imza (e-imza), ıslak imza ile aynı amaca hizmet eden, tek farkı fiziki ortamda değil elektronik ortamda oluşturulan bir imza çeşididir. e-İmza, ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belirli karakterlerden, harflerden ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veridir.

E-İMZA ALMANIN 2 YOLU VAR

Paylaş

E-İMZA ALMANIN 2 YOLU VAR

Elektronik imza 2 farklı çeşide sahiptir. Bunlar;

Bireysel e-imza ve kurumsal e-imza başvurusu sırasında talep edilen belgeler şöyle:

Bireysel e-imza başvurusu için gereken belgeler:

Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formuBaşvuran kişiye ait TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi resmi olarak kullanabileceği bir belgenin aslı

Kurumsal e-imza başvurusu için gereken belgeler:

Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ile başvuru formuİmza sirkülerinin bir fotokopisiBaşvuran kişiye ait TC kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi gibi resmi olarak kullanabileceği bir belgenin aslıSon altı ay içinde Ticaret Sicil Memurluğu bünyesinden alınmış bir faaliyet belgesinin aslı

E-İMZA NASIL ALINIR?

Paylaş

E-İMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imzaya sahip olabilmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) onayladığı elektronik sağlayıcılar üzerinden sunulan e-imza hizmetinden faydalanarak elektronik imza yetkisine sahip olabilirsiniz. Elektronik imza 2 farklı çeşide sahiptir. Bunlar;

E-DEVLET'TEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Paylaş

E-DEVLET’TEN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Elektronik imza başvuruları 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-Devlet kapısı hizmetleri üzerinden yapılabilecek. Ayrıca TC kimlik kartları, elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek.

e-İmzaTR Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 5 milyonun üzerinde elektronik imza kullanıcısının olduğunu ve her geçen gün arttığını söyledi.

21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-imza başvurularının e-Devlet üzerinden yapılabileceğini ifade eden Kılıç, “e-imza edinme sürecini her ne kadar 15 dakikada sonuçlandırsak da, yüz yüze kimlik doğrulama zorunluluğundan dolayı vatandaşlarımız bizzat başvuru merkezimize gelmek zorundalar. Bu durum e-İmza almak isteyen vatandaşlarımız için büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan yönetmenlikle değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren kimlik doğrulama işlemleri artık uzaktan yapılabilecek” dedi.

E-İMZA NERELERDE KULLANILIR?

Paylaş

E-İMZA NERELERDE KULLANILIR?

e-Fatura programı / e-Arşiv fatura programı ve e-smm programı uygulamalarındaToplu şekilde imza atmanız gereken durumlarElektronik arşiv imzalamanız gerektiği durumlarKurumlar arası iletişim için ihtiyaç duyulan zamanlarKurum içi uygulamalarda ihtiyaç duyulması halindeBayilerle iletişim sırasında sipariş sürecindePersonel ile ilgili zin, performans, fazla mesai, masraf onayı formları gibi onay gerektiren kurumsal işlemlerPersonel hizmet sözleşmesi ve diğer sözleşmelerdeOrtaklar Kurulu, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu gibi idari kararların imzalanması gereken hallerBanka talimatı gönderimiDış ticaret ve gümrük işleri sırasındaMerkezi Kayıt kuruluşu e-Şirket uygulaması işlemlerie-Devlet uygulama kullanımıKayıtlı Elektronik Posta sistemi kullanımıEKAP, Sanayi Bakanlığı, UYAP gibi e-imza kullanımını zorunlu tutan kamu projeleriMERSİS projesine bağlı ticari sicil işlemleri sırasındaTürkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası bünyesindeIslak imzanın gerekli kılındığı diğer alanlar

EHLİYETLER ÇİPLİ KİMLİK KARTINA ENTEGRE EDİLEBİLİYOR

Paylaş

EHLİYETLER ÇİPLİ KİMLİK KARTINA ENTEGRE EDİLEBİLİYOR

Dünyada ilk ve tek uygulama olan “Hayat Kimliğinle Kolay” ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylece vatandaşların, trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

EKLETMEK ÜCRETSİZ

Paylaş

EKLETMEK ÜCRETSİZ

Yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz yararlanabiliyor.

Ehliyet çipli kimlik kartı yeni kimlik yeni ehliyet e-imza nasıl alınır e-imza edevlet e-imza başvuru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.