Kız çocuklarına tacizi önlerken öldürülmüştü, katillere istenen ceza muhakkak oldu

Ankara’da, parkta taciz edilen D.G. (12) ve A.T. (13) isimli kız çocuklarına yardım etmek isteyen Haydar Can Kılıçdoğan’ı (28) bıçaklayarak öldürdükleri suçlamasıyla tutuklu yargılanan Mert T. (17) ve Yunus S. (17) hakkında savcı, evraka mütalaasını sundu. Mütalaada, 18 yaşından küçük sanıklar için ‘kasten öldürme’ hatasından 15’er yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde 31 Ekim 2021’de meydana gelen olayda D.G. ve A.T. isimli kız çocukları, parkta yanlarına gelen Mert T. ve Yunus S.’nin kendilerini rahatsız etmesi üzerine, tıpkı parkta bulunan Haydar Can Kılıçdoğan’dan yardım istedi.

Haydar Can, Mert T. ile Yunus H.’nin yanına giderek uyardı. Çıkan arbedede Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı. Haydar Can Kılıçdoğan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olayın akabinde oto tamircide çalışan Mert T. ile Yunus S., yakalanırken, mahkemece tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mert T. ve Yunus S. hakkında ‘kasten öldürme’ cürmünden Türk Ceza Kanunu’nun 31/3 hususu yeterince yaşlarının 15-18 ortasında olması nedeniyle 12 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açtı.

“SUÇU BİRLİKTE İŞLEDİLER”

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Mert T. ve Yunus S., Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

Savcı, duruşmada mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıkları Mert T. ve Yunus S.’nin hatası birlikte işlediklerini, aksiyonlarının de birbirlerini tamamladığını belirterek, ‘kasten öldürme’ suçundan 15’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını talep etti.

Ayrıca savcı, 2 sanık içinde rastgele bir indirim talep etmedi. Sanık avukatı, mütalaaya karşı savunma yapmak için müddet istedi. Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk durumlarının devamına karar vererek, duruşmayı erteledi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.