‘Kurak Günler’ Cannes Sinema Şenliği’ne damgasını vurdu

Türkiye’yi birçok memleketler arası şenlikte temsil eden ünlü direktör Emin Alper’in son sineması Kurak Günler’in dünya prömiyeri, 75. Cannes Sinema Festivali’nde, ‘Belirli Bir Bakış’ (‘Un Certain Regard’) kısmında gerçekleşti.

Sinemanın Salle Debussy’de yapılan dünya galasına direktör Emin Alper başta olmak üzere, oyuncuları Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Selin Yeninci, Erol Babaoğlu, Fazilet Şenocak, Nizam Namidar ve sinema grubu katıldı.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Birinci defa şenlikte seyirciyle buluşan ve biletleri günler öncesinden tükenen Kurak Günler, gösterimi sonrasında ayakta alkışlandı.

Alper, gösterim sonrası birinci hislerini, “Bütün oyuncularıma, yapımcılarıma ve takımıma teşekkür ederim” kelamlarıyla açıkladı.

Sinema takımı ayrıyeten dün ‘Holy Spider’ sinemasının prömiyerine katılarak kırmızı halıda yürümüştü.


Selahattin Paşalı, Emin Alper, Ekin Koç

SİNEMANIN KONUSU

Alper’in dördüncü uzun metrajlı sineması olan Kurak Günler, bir müddettir kuraklık sıkıntısıyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye lideri Selim, lokal gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı ortasında yaşanan çekişmeleri mevzu alıyor.

Türkiye, Fransa, Almanya, Hollanda, Yunanistan ve Hırvatistan ortak imali olan sinemanın başrollerini Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşırken, yardımcı rollerde Erol Babaoğlu, Fazilet Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz onlara eşlik ediyor.

SONBAHARDA VİZYONDA

Ay Üretim, Liman Sinema ve Zola Yapım’ın imalcisi olduğu Kurak Günler, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden imal takviyesi almıştı.

Cannes sonrası şenlik seyahatine devam edecek sinemanın Türkiye’de sonbaharda vizyona girmesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.