Mars’ta inançlı bir biçimde oksijen üretiliyor

Mars hakkında yapılan onlarca çalışma ve atılım bulunuyor. Bilhassa NASA ve SpaceX isimlerini sıklıkla Mars ile andığımız şu günlerde MOXIE( Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment) olarak isimlendirilen deney kelam konusu hedefine epeyce yaklaşmış durumda. MOXIE deneyi Perseverance misyonunun bir modülü ve muhtemel sonuçlar ortaya çıktı.

OKSİJEN ÜRETİMİNDE İSTENİLEN SAYIYA ULAŞTI

Science Advances mecmuasında yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar, 2021’in sonunda MOXIE’nin gündüz ve gece de dahil olmak üzere çeşitli atmosferik şartlarda ve farklı Mars mevsimleri boyunca yedi deneysel çalışmada oksijen üretebildiğini duyurdu. Çalışmada belirtildiği kadarıyla aygıt saatte 6 gram oksijen üretebilme gayesine muvaffakiyetle ulaştı.

MOXIE’nin daha gelişmiş bir versiyonu üzerinde çalışan araştırmacılar, yüzlerce ağacın üretebileceği seviyede oksijinin bu geliştirilmiş versiyonla daha kısa müddette üretilebileceğini söylüyor. Kelam konusu yüksek kapasiteli sistem hem insanları Mars’a ulaştıklarında ayakta tutmak için kâfi oksijine üretmeli hem de astronotları tekrar Dünya’ya göndermek için yakıt sağlamalı.

MOXIE deneyi şimdiye kadar hayli umut vadeden kıymetli teşebbüsleri içinde barındırıyor. Bu da projenin ilerleyen vakitlerinde çok daha âlâ sonuçların ortaya çıkacağının sinyallerini veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.