Müslümanlar gayede: ABD’de faili meçhul cinayet korkusu

ABD’nin New Meksiko eyaletinin en büyük kenti, 700 bin nüfuslu Albuquerque’de üçü iki hafta içinde olmak üzere geçen Kasım ayından beri dört Müslümanın faili meçhul cinayete kurban gitmesinin sonucu, bölgede yaşayan Müslümanlar büyük tedirginlik ve endişe içinde. ABD medyasının kentte yaşayan Müslümanlar ve kurban aileleriyle yaptığı görüşmeye nazaran, bölge cemaati, işe gitmekten ve meskenlerinden çıkmaktan dahi korkar durumda. Geçen hafta işlenen cinayette kardeşi Afzal Hüseyin’i kaybeden Muhammed İmtiaz Hüseyin, “Çocuklarım konutun dışına dahi çıkmama müsaade vermiyor” kelamlarıyla Müslüman ailelerdeki ruh halini özetliyor. Albuquerque kentindeki New Mexico İslam Merkezi Camii’ne de geçen sene kundaklama teşebbüsünde bulunulduğu ortaya çıktı. Faili meçhul cinayetlere ait kent, eyalet polisi ve FBI’ın ortak soruşturma yürüttüğü belirtilirken, işlenen cinayetlere ait emniyet güçlerinin elinde siyah bir aracın fotoğrafının dışında bilgi olmaması, Müslümanları maksat alan cinayet dalgasında kontaklara ait kuşkuları de artırıyor. Faili meçhul cinayetlerin akabinde kentteki mescitlerde, Müslümanlara ilişkin okullarda ve New Mexico Üniversitesinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi.

HEPSİ PUSUYA DÜŞÜRÜLDÜ

Amerikan CNN internet sitesinde yer alan habere nazaran faili meçhul cinayete kurban giden dört Müslüman da kendilerine kurulan pusular sonucu can verdiler. Kurbanlardan Pakistanlı Muhammed Afzal Hüseyin ile Aftab Hüseyin farklı günlerde birebir noktada pusuya düşürülüp katledildi. Geçen cuma günü hayatını kaybeden Naim Hüseyin’inde kentin farklı bir noktasında gece yarısı misal halde öldürüldüğü belirtildi. Yetkililer, 7 Kasım 2021 tarihinde sahibi olduğu işletmenin önünde öldürülen Afganistanlı Muhammed Ahmadi’nin de son üç cinayetle alakalı olabileceğini ortaya koydu.

ŞEHRİ TERK EDİYORLAR

Faili meçhul cinayete kurban giden dört kişinin de New Mexico İslam Merkezi Camii’nin cemaatinden olduğu belirlendi. New York Times’a konuşan ismi belirtilmeyen cemaat üyesi, “bir daha geriye dönemeyecek olmaktan korktuğunu” belirtirken, Selim Ensari isimli bir diğer Müslüman da, “cami cemaatine iştirakin gitgide azaldığını ve gece vardiyalarında çalışan Müslümanların da işlerinden istifa ettiğini” belirtti. Kimi cami cemaatinin de, soruşturma açıklığa kavuşana dek ülkenin farklı bölgelerinde yaşayan yakınlarının yanına taşındığı belirtildi.

CEMAATE TETİKTE OLUN UYARISI

2500’e yakın cemaati olan New Mexico İslam Merkezi Camii’nin yöneticisi Ahmed Assed, doğma büyüme Albuquerqu’li olduğunu lakin hayatında hiç bu kadar kendisini yalnız hissetmediğini aktardı. Assed, cemaatin bir formda “yönetilen panik” sürecinden geçtiğini belirtti. Cami cemaatine, mümkün olduğunca meskenlerinden ayrılmamaları ve gereksinim halinde yanlarında bir şahısla dışarı çıkmaları ve yabancı şahıslarla muhatap olmamaları konusunda ihtarda bulunuldu.

CAMİ DE GAYE ALINDI

Cemaati gaye alınan mescide geçen yıl beyaz bir bayan tarafından kundaklama teşebbüsünde bulunulduğu da ortaya çıktı. Bayanın camiyi üç farklı noktadan ateşe vermek istediği öğrenildi. Bayanın kundaklama suçlamasıyla tutuklandığı belirtilirken, davanın şimdi başlamadığı kaydedildi.

TEK DELİL KOYU RENK ARAÇ

Faili meçhul cinayetler sonrasında ABD’li emniyet güçlerinin soruşturmada yetersiz kalması da kentte yaşayan Müslümanların reaksiyonuna neden oluyor. Kent polis yetkilileri bugüne kadar yalnızca bir arabanın manzarasına ulaşabilmiş durumda. Volkswagen marka dört kapalı koyu renk aracın fotoğrafı medyayla dün paylaşıldı. Lakin yetkililerin bugüne kadar cinayetlerin irtibatına ait ya da görgü şahitleri hakkında bir bilgi paylaşmış değil.

Biden’dan ‘birlik’ mesajı!

ABD Lideri Joe Biden, ABD’nin New Mexico eyaletindeki Albuquerque kentindeki Müslüman cinayetlerine karşı, Müslüman topluluğu ile birlik bildirisi verdi. Biden, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “korkunç cinayetlerden ötürü öfkeli ve üzgün olduğunu” belirtti. Bu cins nefret dolu hücumların Amerika’da yeri olmadığını tabir eden Biden, güçlü bir şeklide Müslüman topluluğun yanında olduğunu vurguladı.

Dışişleri: Aydınlatılsın

ABD’deki cinayetlere yönelik Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ABD makamlarının olayın tüm boyutlarıyla bir an önce aydınlığa kavuşturulması için gerekli her türlü soruşturma ve araştırmayı titizlikle yapmasını bekliyoruz” tabirlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.