New York Times ‘Erdoğan’ın kemik kitlesiyle’ konuştu, Rusya’dan Bakmut’ta geri adım, Gazze’de yüksek gerilim | Dünya Basınında Bugün

T24 Dış Haberler

Politico, Türkiye’de yaklaşan 14 Mayıs seçimleri öncesi kapağına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıdı. Erdoğan’ın demir tellerle resmedildiği kapak üzerinde “Avrupa Birliği neden Erdoğan’ı seviyor?” ifadeleri yer aldı. New York Times, AKP’nin kemik kitlesiyle konuştu. ABD’de enflasyon nisanda yıllık yüzde 4,9 olarak beklentinin altında açıklandı. Ukrayna ordusuna bağlı bir birim, çatışmaların odağında yer alan Bahmut şehrinde bir Rus piyade tugayını cephenin gerisine ittiklerini açıkladı. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki bir apartmanı hedef aldığı hava saldırısında İslami Cihat örgütünün üst düzey bir komutanı ile bir kişi öldü. 

11 Mayıs 2023’te dünya basınında öne çıkan başlıklar şöyle…

Politico | Avrupa Birliği neden Erdoğan’ı seviyor?

Politico, Türkiye’de yaklaşan 14 Mayıs seçimleri öncesi kapağına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıdı. Erdoğan’ın demir tellerle resmedildiği kapak üzerinde “Avrupa Birliği neden Erdoğan’ı seviyor?” ifadeleri yer aldı. Politico’nun Twitter hesabındaki kapak tanıtımında ise “Türkiye’de otokratik lider iktidardayken, AB’nin ülkenin kendi saflarına katılma olasılığıyla boğuşması gerekmiyor. İktidar değişikliği bu dinamiği değiştirebilir” ifadeleri yer aldı.


The Guardian | Canterbury Başpiskoposu’ndan hükümetin yasa dışı göç planına tepki

Britanya’da Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, Başbakan Rishi Sunak ve İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın yasa dışı göç tasarısına tepki gösterdi. Welby, söz konusu tasarının “ahlaki olarak kabul edilemez” olduğunu söylediği açıklamasında yürürlüğe girerse yasanın Britanya’nın iç ve dış çıkarlarına ters düşeceğini söyledi. Welby, Sunak’ın planının karşı çıkılan yasa dışı sığınmacı teknelerini durdurmak için yetersiz olacağını vurguladı ve tasarının “kısa vadeli bir çözüm” olduğunu söyledi.


The Independent | Mirror gazetesi Prens Harry’den özür diledi

Britanya’da Mirror gazetesi hakkında açılan hackleme davası görülüyor. Gazete özel dedektifler tutularak Kral Charles, Prenses Diana, Prens Harry ve çok sayıda ünlü ismin takip ettirilmesi, telefonlarının ve maillerinin hacklenmesiyle suçlanıyor. Gazete, dava açanlardan biri olan Prens Harry’den dün görülen duruşmada özür diledi.


New York Times (Avrupa edisyonu) | Onların tek seçeneği

New York Times’ın Avrupa edisyonunun ilk sayfasında seçim bayraklarıyla süslenmiş Kayseri sokaklarının fotoğrafına yer verdi. Gazeteye konuşan Erdoğan destekçileri, oy verebilecekleri başka bir aday görmediklerini söyledi. Gazete, “Erdoğan’a sadık olanlar” olarak nitelendirdiği AKP’nin kemik kitlesinin Cumhurbaşkanı’nın “Türkiye’yi güçlendiren bir dünya lideri” olarak görmeye devam ettiğini belirtti. 


Wall Street Journal | Enflasyon hafifledi, Fed’in bekleme ihtimali sürüyor

ABD’de enflasyon nisanda yıllık yüzde 4,9 olarak beklentinin altında açıklandı. Veriler çekirdek göstergelerde ılımlı bir geri çekilmeye işaret ederken, Fed’e sıkılaşma patikasında ara verme imkanı sunduğu yönünde değerlendirildi.


Moscow Times | Ukrayna, Rus güçlerinin Bakmut saldırılarından sonra çekilmeye başladığını söyledi

Ukrayna ordusuna bağlı bir birim, çatışmaların odağında yer alan Bahmut şehrinde bir Rus piyade tugayını cephenin gerisine ittiklerini açıkladı. Birim, Rus güçlerinin Bahmut’un bazı bölgelerinde 2 kilometreye kadar çekildiğini söyledi.

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy, Bahmut cephesinin bazı kesimlerinde Rus birliklerin 2 kilometre kadar geri çekildiğini bildirdi.


Al Jazeera | İsrail’in hava saldırısında İslami Cihat komutanı öldü

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki bir apartmanı hedef aldığı hava saldırısında İslami Cihat örgütünün üst düzey bir komutanı ile bir kişi öldü. Gece saatlerinde düzenlenen saldırıda bir savaş uçağı, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta bulunan bir apartmanın beşinci katını hedef aldı. İsrail ordusu, son 9 aydır yaşanan en şiddetli çatışmada Gazze’deki 130’dan fazla hedefin vurulduğunu duyurdu. Filistinli kaynaklar, bu hafta boyunca yaşanan çatışmalarda üçü İslami Cihat komutanı, en az 24 Filistinlinin öldüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir