Orhan Baba bilim dünyasına atılıyor

Orhan Baba bilim dünyasına atılıyor

Orhan Baba olarak bilinen ve ülkemizin müzik kültürünün efsanelerinden olan Orhan Gencebay, bu sefer bilime merak saldı. Müzik alanında sergilediği yeteneği çok küçük yaşlarda keşfedilen başarılı isim, daha öncesinde gök bilimi ile de amatörce ilgilendiğini belirtmişti. Ancak Orhan Gencebay bu ilgisini daha da yükselterek bu sefer evine Rasathane kuracağını açıkladı. Kendisine amatör astrofizikçi tanımını yakıştıran Orhan Gencebay, müzik hayatına 6 yaşında Batı müziği ile başladığı, 7.5 yaşından itibaren bağlama çaldığını ve müzik için “Benim aşkım, hayatım.” tanıtımını yapıp şimdi ise gök bilimine merak saldığını söyledi.

Orhan Baba gök bilimci oluyor

Her ay TÜBİTAK dergisi aldığını belirten Gencebay, 10’lu yaşlardan itibaren gök bilime ilgi duyduğunun altını çizdi. 1960 yılından bu yana TÜBİTAK sayılarını kaçırmadığını söyleyen Orhan Gencebay, artık dergide gök bilimine dair daha az yer verdikleri için hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Gencebay’ın dergi hakkında söyledikleri ise şöyle,

“O aylarda dergide böyle bir şey göremeyince hemen TÜBİTAK’ı aradım. O sırada tatildeydik Bodrum’da. Başkan yardımcısı profesör bir arkadaş çıktı telefona. Niye bu hafta böyle bir haberi yayınlamadınız? dedim. Ne diyorsunuz, demek siz bu konulara ilgilisiniz. Ben bunu bir araştırayım. Bir hafta sonra sizi arayacağım. dedi. Gerçekten de sonra aradı beni, ama yeterli bilgi bulamamış. Asparagas haberlerden birisi olabilir. diye bağladı. Ondan sonra beni rasathaneye zaman zaman davet ettiler, bir türlü gitmek kısmet olmadı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.