Para transferi davası… Eksper heyeti bankayı sorumlu tuttu

İzmir’de bilgisi dışında iki farklı hesabından öteki hesaplara 163 bin 480 TL para transferi yapıldığını argüman eden mimar Zekeriya Bozkurt, mevzuyu yargıya taşıdı. 

İç mimar ve turizm firması sahibi Zekeriya Bozkurt’u, geçen yıl 18 Şubat günü saat 00.23’te arayan bir bankanın davet merkezi vazifelisi, hesabından para çekildiği ve bilgisinin olup olmadığını sordu.

Lakin görüşme sınır kesildiği için tamamlanamadı. Bozkurt, çabucak taşınabilir bankacılık sürecinden hesabını denetim etti.

Bozkurt, iki başka hesabından isteği olmadan toplam 163 bin 480 TL para çekildiğini fark etti. Tıpkı gün saat 01.30 sıralarında Buca Şirinyer Polis Merkezi’ne giden Bozkurt, hesabından bilgisi olmadan havalenin yapıldığı hesap sahipleri S.Y. ve M.E.A.’dan şikayetçi oldu.

Zekeriya Bozkurt, mevzuyu ayrıyeten avukatı Nazlı Demir aracılığıyla, bankanın kusurunun bulunduğu gerekçesiyle mahkemeye taşıdı.

Avukat Demir’in müracaatıyla İzmir 2’nci Tüketici Mahkemesi’nde dava açıldı.

EKSPER HEYETİ İNCELEDİ

Mahkeme, olayı eksper heyetinin incelemesini istedi. 2 hafta evvel inceleme tamamlandı.

Heyet raporunda, “Davacının bankacılık ve ferdî bilgilerinin üçüncü şahısların eline geçmesi sonucu, davalının bankacılık sistemine (çağrı merkezi/telefon ya da internet bankacılığı) tek kullanımlık SMS şifre gönderilmeden giriş yapılması sonucu evvel küçük ölçülü para transferlerinin gerçekleştirilmesi, daha sonra taşınabilir bankacılık sisteminin yüklenmesi sonrası yüksek ölçülü para transferinin davalı bankanın kâfi risk-teyit sistemlerine ilişkin doğrulamaları gerçekleştirememesi sonucu meydana geldiği kanaati oluşmuştur” denildi.

Yaşadıklarını anlatan Zekeriya Bozkurt, “Avukatım aracılıyla gerekli tüzel süreci başlattık. Sonuçlanmasını bekliyorum. Paramı son kuruşuna kadar istiyorum” dedi.

‘BANKANIN KUSURLU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’

Avukat Nazlı Demir ise, şöyle konuştu:

*Müvekkilim bize başvurduktan sonra savcılık aracılığıyla hem Zekeriya Bozkurt hem de paranın transfer edildiği şahısların hesabına bloke konulmasını istedik. Bankadan bize bloke konulduğu bilgisi iletildi.

*Ancak sonrasında blokenin konmadığını öğrendik. Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak davamızı açtık. Davayı açma münasebetimiz şöyle. Müvekkilin hesabından para çıkışında tedbir alınmaması.

*Ayrıca gerekli blokelerin konmaması nedeniyle şüphelilerin eline bu paranın geri dönülemez biçimde geçmesi.

*Gelen eksper heyet raporuna nazaran müvekkilim büsbütün kusursuz, bankanın ise kusurlu olduğu ortaya çıktı.

ADRES TÜKETİCİ MAHKEMESİ

Bankanın dolandırıcılık ve cürüm kuşkusu olan süreçlerde evvelce önlem almak zorunda olduğunu vurgulayan Avukat Nazlı Demir, “Banka bu nedenle gerekli sistemi oluşturmak zorundadır. Fakat gerekli sistemi oluşturmadığı için bu para transferinin bankayı arayarak mı yoksa taşınabilir uygulama kullanılarak mı yapıldı bilmiyoruz. Bizim fikrimiz; Zekeriya Bozkurt’un kimlik bilgilerini ele geçiren şahısların bankayı arayıp bu transfer sürecini gerçekleştirdiği istikametindedir. Banka ses tahlillerini saklamaktadır. Davanın sonuçlanması halinde emsal bir karar çıkacaktır. Tüketicileri uyaralım. Siz de şayet habersiz gerçekleşen banka süreçlerinden mağdur olduysanız, mevzuyu Tüketici Mahkemesine taşıyın” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.