Rusya: Harkiv ve Herson’daki çatışmalarda bir günde 300’den fazla Ukrayna askeri öldü

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’da savaştaki aksiyonlarına ait açıklamalarda bulundu.

Rus hava kuvvetleri, füze ve topçu birliklerinin Harkiv’de Ukrayna konumlarına yüksek hassasiyetli silahlarla hücumlarda bulunduğunu belirten Konaşenkov, İzyum ve Kupyansk yerleşim ünitelerinde Ukrayna ordusunun 250’ye yakın askerini kaybettiğini sav etti.

Konaşenkov, Mıkolayiv-Krivorojskiy taraflarında Herson bölgesinde Belogorka ve Kostromka yerleşim ünitesi yakınlarında Rus hava kuvvetlerinin Ukrayna askeri birliklerine yönelik yüksek hassasiyetli silahlarla ataklar düzenlediğini tabir etti.

“300’DEN FAZLA ASKER ÖLDÜ, BİNE YAKINI YARALANDI”

Mıkolayiv bölgesinde Voznesensk yerleşim ünitesi yakınlarında Ukrayna ordusuna ilişkin 45 bin ton mühimmatın bulunduğu deponun imha edildiğini aktaran Konaşenkov, “Son bir gün içerisinde bu operasyonların yapıldığı taraflardaki çatışmalarda Kiev rejiminin 300’den fazla askeri öldü, bine yakını yaralandı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov,  Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla taarruz yaptığını söyledi. 

Konaşenkov, Çerkası bölgesinde Rogi yerleşim ünitesi yakınında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin motorlu piyade rezerv birliklerinin süreksiz konuşlandığı noktayı vurduklarını, Donetsk bölgesinde Konstantinovka, Artyömovsk (Bahmut), Slavyansk yerleşim ünitelerinde ve Zaporijya bölgesinde Olgovskoye yerleşim ünitesinde komuta merkezlerini yok ettiklerini bildirdi.

Zaporijya bölgesinde Poltavka, Dnipro bölgesinde Kalinovskoye ve Donetsk bölgesinde Novomihaylovka yerleşim ünitesi yakınlarındaki cephanelikleri vurduklarını belirten Konaşenkov, Kramatorsk’ta da çok namlulu roketatar sistemi tamir atölyesini yok ettiklerini kaydetti.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 293 uçak, 153 helikopter, 1938 insansız hava aracı, 374 hava savunma füze sistemi, 4 bin 891 tank ve zırhlı araç, 831 çok namlulu roketatar, 3 bin 379 obüs ve havan topu, 5 bin 499 özel askeri araç imha edildi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.