Rusya: S-500 hava savunma sistemi seri üretime geçti

Rusya‘dan 9 Mayıs Zafer Günü öncesinde savunma sanayii alanında kritik bir adım geldi.  Almaz-Antey Savunma Şirketi CEO’su Yan Novikov, şirketin 20. kuruluş yıldönümü vesilesiyle National Defense dergisine verdiği demeçte bir hava savunma sisteminin seri üretime geçildiğini bildirdi.

Yan Novikov, Almaz-Antey tarafından geliştirilen Rusya’nın en yeni hava savunma sistemi S-500 Prometheus‘un seri üretime geçtiğini ve belirlenen süreler içinde Rus Silahlı Kuvvetleri‘ne teslim edileceğini duyurdu.

‘RUSYA’NIN HAVACILIKTA BEL KEMİĞİ HALİNE GELECEK’

Şirketin CEO’su Yan Novikov, S-500 savunma sistemine atıfta bulunarak, “Şu anda, yerli bilim ve mühendislikteki en son başarılara sahip S-500 Prometheus hava savunma sistemi, seri üretime geçti. Sistemin savaş yetenekleri ve kabiliyetleri, daha önce yapılan hava savunma sistemlerinin çok ötesinde” dedi.

Yan Novikov, S-500 Prometheus hava savunma sisteminin, Rus havacılık savunmasının ‘bel kemiği’ haline geleceğini söyledi.

TESTLER 2021’DE BAŞLAMIŞTI

Rusya, Temmuz 2021’de S-500 Prometheus hava savunma sistemini test ederek, ilk deneme görüntülerini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, denemede füzenin “yüksek hızlı bir balistik hedefi” başarıyla vurduğu dile getirmişti. S-500 hava savunma sisteminin “dünyada benzerinin olmadığı ve potansiyel bir düşmanın tüm irtifa ve hız aralığındaki mevcut ve gelecekteki hava saldırı silahlarını yok etmek için tasarlandığı” ifade edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.