Rusya’dan Google’a 373 milyon dolarlık rekor ceza

Rus devlet medyasına nazaran bu, ülkede şimdiye kadar bir teknoloji şirketine verilen en büyük para cezası.

Rusya’nın bağlantı düzenleme heyeti Roskomnadzor, Google’ın Rus ordusunun prestijine ziyan veren “yalan” haberler ve insanları protestoya çağıran paylaşımları engellemediğini ve “sistemli” olarak Rus maddelerini çiğnediğini öne sürdü.

Google cezayla ilgili şimdi açıklama yapmadı.

Google’ın Rusya iştiraki geçen ay iflasını açıklamıştı.

Google bu kararı, mahallî banka hesaplarına el konulmasından sonra almıştı. Google geçen yıl benzeri münasebetlerle 7,2 milyar ruble cezaya çarptırılmıştı. Şirketin banka hesaplarına bu cezanın tahsili için el konulduğu belirtiliyor.

“RUSYA’NIN İÇİŞLERİNE MÜDAHALE”

Rusya, son periyotta teknoloji şirketleri üzerindeki baskıyı artırdı.

Moskova bu şirketleri içerik moderasyonunu gerektiği üzere yapamamak ve ülkenin iç işlerine müdahale etmekle suçluyor.

Rusya, Ukrayna’yı işgale başladığı 24 Şubat’tan sonra toplumsal medya ve öteki haber siteleri üzerindeki denetimini artırdı.

Hükümet, savaşla ilgili “sahte” bilgi yayan şahısların 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını öngören bir yasa geçirmişti.

Google, Mart’ta Rusya’da reklam hizmetlerini durdurmuş, Rus hükümetinin desteklediği haber sitelerine erişimi engellemişti.

Google, Facebook üzere öbür kimi toplumsal medya sitelerinin bilakis Rusya’da büsbütün yasaklanmamıştı. Ülkedeki birçok akıllı telefon, Google’ın hizmetlerine muhtaçlık duyuyor.

Google’ın çatı şirketi Alphapet, Mart’ta, Rusya’da arama motoru, YouTube ve haritalar üzere hizmetlerini devam ettirme kararının Rus halkına “küresel bilgi ve perspektif”e erişim imkanı sunduğu açıklamasını yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.