Son Dakika… Kılıçdaroğlu’ndan Sakarya’da ‘yargı’ vurgusu: ‘İktidara geldiğimizde burnundan fitil fitil getireceğiz’

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin küme toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından öne çıkanlar şu biçimde:

  • “Bugün 13 Eylül. Bugün Sakarya Meydan Savaşı’nın 101. yılı. 101 yıl evvel bu topraklarda bayrağımız ve vatanımız için, ülkemizin bağımsızlığı için 22 gün 22 gece bir savaşı yaşadık. Bu savaş bizim kurtuluş çabamızın en değerli savaşlarından bir tanesiydi. Düşman püskürtüldü. Gerisinden 9 Eylül’e kadar süren bir safhayı daima birlikte yaşadılar. Sakarya Meydan Savaşı’nın Ulusal Kurtuluş Tarihi açısından ehemmiyeti bunun kilit bir savaş olmasıydı. Kesinlikle başarmamız gereken bir savaştı ve başarıldı. O nedenle bu topraklarda yaşayan şehitlerimiz, gazilerimize çok şey borçluyuz. Onlar bize hoş bir ülke bıraktılar. Huzur içinde yaşayalım, birisinin gölgesi üzerimize düşmesin diye. Şayet bir gölge düşecekse o gölge al bayrağımızın gölgesi olmalıydı bunun gayretini verdiler onlar.
  • “Havai fişek fabrikasında mağdur olan ailelerin yanına gittim. O fabrikada çalışan 7 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi yaralandı. Onlar adalet istiyorlar. Ancak bu kardeşiniz ve CHP kim adalet istiyorsa daima onun yanında olduk. Kimliğine, inancına, hayat üslubuna bakmadık, bir mağduriyet varsa onun yanında durma ideolojisini bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğretti. Onun için onların yanına gittik. Olay iki yıl evvel oldu, sahipleri kendilerini daha güçlü hissediyorlardı baskı kuruyorlardı fakat bizim milletvekili arkadaşlarımız ve istekli avukatlarımız onlara sahip çıktı. Sabahleyin ailelerden kimileri konuştu, hâlâ haklarının teslim edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Devletin dini adalettir. Adaleti sağlamak zorundayız ve o beşerler hâlâ adalet gelmedi diyor. Mahkeme tutanakları var, orada itiraflar var, kontrol yapılmadı. Kontrolü yapmayan kimse hesap sorulmalıdır diye. Fakat bu güne kadar tek bir kişi bir kontrolü yapmadınız diye yargının önüne çıkarılmadı. Kelamım var, bu kardeşiniz nerede bir haksızlık varsa karşısında dimdik duracaktır. 
  • Havai fişek fabrikasında kontrolü yapmayanların, sorumluları yargıdan kaçıranların iktidara geldiğimizde burnundan fitil fitil getireceğiz.
  • Ayvayı satacak yer yok şuanda. Devlet sahip çıkmıyor. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda çiftçi şunu görecek, ürettiğiniz her alın terinin karşılığını alacaksınız. Altılı masanın taahhüdüdür bu. Fındık üretiminde üçüncü. Bir İtalyan şirketi geldi fındık bahçeleri satın alıyor fındık taban fiyatını belirliyor. Yani monopol pozisyonunda. Monopolleri kırmak bu kardeşinizin misyonudur. Hiçbir monopol çiftçinin, fındık üreticisinin alın terini sömürmeyecektir. nokta. Sömürtmem. Kazanacaksa bizim çiftçi kazanır. FİSKOBİRLİK’i yine ayağa kaldıracağız. Asla çiftçinin ziyan edeceği bir modele müsaade vermeyeceğiz. Ziraat Odaları, Tarım birlikleri dernekler, esnaf kefalet, atarım kredi kooperatifi kim olursa, istediğini üret, formülümüz pek açık ve net; maliyet artı makul kâr eşittir taban fiyat olacak. Bütün çiftçi kardeşlerim bu formülü ezberlemesini isterim. Hiçbir çiftçi ektiği eser münasebetiyle asla ancak asla bu topraklarda ziyan etmeyecek.
  • Çiftçilerin ve esnafın aldıkları kredilerin faizlerini birinci bir hafta içinde sileceğiz. Onlar kalkıp çetelerin faizlerini siliyorlar.

GENÇLERE SESLENDİ

  • Bu ülkenin mukadderatını değiştirecek olan sizlersiniz. 7,5 milyon genç sandığa gidecek oy kullanacak, 7,5 milyon genç bu ülkeye demokrasiyi kesinlikle getirecek. Sizin bütün hayalleriniz benim amacım olacaktır.
  • Hep bir arada motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye, barışı, huzuru, kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla, kimliğiyle, ömür üslubuyla arbede etmeyecek. İnsanı insan olarak göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. Sandığa gidin, sakın ola ümitsizliğe kapılmayın. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi sizlere emanet etti.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.