Taliban’dan yurt dışındaki siyasilere ‘geri dönün’ daveti

Afganistan’da, ABD’nin çekilmesiyle idareye geçen Taliban idaresi, sık sık aldığı kararlarla isminden kelam ettirmeye devam ediyor.

Başşehir Kabil’de basın toplantısı düzenleyen Bağlantı ve Geri dönüş Komitesi, yurt dışındaki Afganların ülkelerine dönmesine yönelik çalışmalara başladı.

Taliban süreksiz hükümetinin Maden ve Petrol Bakan vekili, İrtibat ve Geri Dönüş Komitesi Lideri Şahabuddin Dilaver, son 20 yıl içinde kendileriyle savaşan tüm siyasalların affedildiğini açıkladı.

İtimat dokümanı verilecek, süreksiz konaklama imkanı sunulacak

AA’nın haberine nazaran; Dilaver, Afganların ülkelerine dönmelerini istediklerini, Afganistan’ın yurt dışına çıkan siyasalların de ülkesi olduğunu vurguladı.

Ülkeye dönen siyasilere inanç dokümanı verileceği ve güvenlikleri sağlanarak süreksiz konaklama imkanı sunulacağını belirtildi.

Ülkeye dönen Afganlar tutuklanmayacak, azap görmeyecek

Kurulun Sözcüsü Ahmadullah Vasik de komitenin evvel yurt dışındaki tüm siyasalların listesini oluşturarak hakkında bilgi toplayacağını daha sonra onlarla irtibata geçeceğini kaydetti.

Vasik, ülkeye dönen Afganların, tutuklanmayacağı ve azap görmeyeceğini, kendilerini inançta hissetmedikleri takdirde müdafaa tahsis edileceğini vurguladı.

Taliban’ın 15 Ağustos’ta Kabil’i ele geçirmesiyle birçok kişi ülkeyi terk etmişti. Taliban idaresi ise tekraren yurt dışındakilerin rahatlıkla ülkelerine dönebileceği istikametinde davet yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.