Taliban’ın İçişleri Bakanı vekili ABD basınına konuştu: ‘Yaramaz’ bayanları meskende tutuyoruz

CNN’den Christiane Amanpour, Afganistan’ın başşehri Kabil’de Afganistan’ın İçişleri Bakanı Vekili ve Taliban’ın eş lider yardımcısı olan Siraceddin Hakkani ile bir röportaj gerçekleştirdi.

YARAMAZ BAYANLARI MESKENDE TUTUYORUZ

NTV’nin haberine nazaran Hakkani, meskenlerini terk etmekten korktuklarını söyleyen Afgan bayanları hakkındaki soruya gülerek “Yaramaz bayanları konutta tutuyoruz” dedi. Hakkani, “Yaramaz bayanlar derken, mevcut hükümeti sorgulamak için diğer taraflarca denetim edilen bayanlara atıfta bulundum” sözlerini kullandı.

Bayanların eğitim ve çalışma haklarının Taliban’ın İslam hukuku ile “ulusal, kültürel ve klasik ilkeleriyle” hudutlu olacağını söyleyen, Hakkani, “Afgan hükümetinde kızların eğitimine karşı çıkan kimse yok. Zati kızların 6. sınıfa kadar okula gitmesine müsaade veriliyor ve bu sınıfın üzerinde bir sistem üzerinde çalışmalar devam ediyor. Allah’ın müsaadesiyle çok yakında bu bahisle ilgili çok hoş haberler duyacaksınız” diye konuştu.

YÜZÜNÜ HALKA GÖSTERMESİNİN AKABİNDE BİRİNCİ KERE KONUŞTU

Yüzünü birinci defa halka göstermesinden aylar sonra birinci defa kameralı bir röportajda konuşan Hakkani şu anda FBI tarafından aranıyor ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “özel olarak belirlenmiş global terörist” olarak sınıflandırılıyor.

Hakkani’nin yardımcılarıysa röportajın ABD ve dünya ile bağlantılarda yeni bir sayfa açma eforu olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.