TBMM Lideri Şentop: Türkiye bu hain tertibi boşa çıkardı

TBMM Lideri Mustafa Şentop, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü aktiflikleri kapsamında TBMM’deki Şehitler Anıtı’nda düzenlenen anma programına katıldı.

Şentop’un açıklamalarından satır başlıkları şöyle:

”15 Temmuz darbe teşebbüsünün seyrini, o gece yaşananları teferruatlarıyla biliyoruz. Asıl üzerinde durulacak konu, hain teşebbüsün sebepleridir. Tarihin belirli devirlerinde dönüşümün hızlandığına şahit oluruz. Dünya sisteminin yine tanzim edildiği global ve bölgesel seviyede belirleyici dizaynların geçekleştiği bu türlü bir devirde kimi güçler için Türkiye’nin ekonomik siyasi ve kültürel seviyede tesirli ve argümanlı bir aktör olarak öne çıkması tehdit olarak görülmektedir.

Köhnemiş yaklaşıma nazaran Türkiye, teknoloji değil şeftali üretmesi gereken, askeri değeri tampon bölge olmaktan ibaret bir ülke olarak kalmalıdır. Türkiye’den kabuğuna çekilip, güvenlik önceliklerini ihmal etmesini beklemek Türkiye’nin istek göstermeyeceği bir dayatmadır. Dostlarımız müsterih, düşmanlarımız emin olsunlar ki Türkiye, güvenliğini tehlikeye sokacak hiçbir dayatmayı kabul etmeyecektir.

”TÜRKİYE BU HAİN TERTİBİ BOŞA ÇIKARDI”

Türkiye, bu hain tertibi boşa çıkardığı son 6 yılda pek çok atılım gerçekleştirmiştir. Terörü diplomasi sistemi olarak kullanmak isteyenlerin FETÖ’nün de açık yahut bilinmeyen hamisi olduğu bugün artık çok daha net olarak görülmektedir.

Türkiye’nin 1956’da başlayan güçte bağımsızlaşma çalışmaları 60 yıl kesintiye uğramıştır. Hayati ehemmiyet taşıyan yerli güç kaynaklarını keşfetme gayretinin hain yapıların tasfiyesinden sonra sonuç verdiği açıkça görülmektedir.

15 Temmuz’un münasebetleri ortasında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarında ısrarcı olması da yer almaktadır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü aracılığıyla Türkiye’nin çekilmek istendiği etkisiz politik çizgiyi savunarak bu darbeye karşı olmak mümkün değildir. 15 Temmuz darbe teşebbüsü Türkiye’nin bölgesinde etkisizleştirilmesine yönelik tehdittir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.