TBMM’de ‘Dezenformasyon düzenlemesi’ görüşmeleri başladı

Basın Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Parti ve MHP tarafından 26 Mayıs’ta Meclis’e getirilmişti.

Tekifin görüşmelerine TBMM Adalet Kurulu’nda start verildi.

Teklif sahiplerinden MHP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, kelam konusu kanun teklifinin uzun müddettir gündemde olduğunu belirterek, toplumsal medyanın yenilenmeye muhtaçlığı olduğunu söyledi.

“Sosyal medyanın bir ahlaki yenilenmeye muhtaçlığı var”

Yıldız, toplumsal ağ sağlayıcılarının, dijital dünyada yer alan aktörlerin geniş çaplı kullanıcıları olduğunu tabir ederek, “Kanun teklifinin hak ve özgürlükleri kısıtlayacağı, basına sansür getireceği, seçimleri tehlikeye düşüreceği tez ediliyor. Toplumsal medyanın durumunu biliyorsunuz. Toplumsal medyanın bir ahlaki yenilenmeye gereksinimi var.

Bu çok net. Bu bahiste yalnızca Türkiye değil, dünya kamuoyu hemfikir. Beşerler habere ulaşmak için toplumsal medyayı kullanıyor. Lakin gelişmeler, toplumsal ve tüzel sorunları de beraberinde getiriyor.

Temel hak ve özgürlükleri korumak devletin misyonu. Dinamik olan bu süreci yönetebilmek için yeni bir düzenlemeye gereksinim duyuldu. Kültür, finans, toplumsal alan, siyasette palavra ve aldatıcı bilgi yaymak toplum hayatında önemli hasarlara sebep oluyor. Birçok ülke dezenformasyonu ceza yaptırımına bağladı” dedi.

“Özgürlükle değil, hatayla uğraş ediyoruz”

Yıldız, Almanya’nın dezenformasyon kanunu yürürlüğe girmeden evvel basın özgürlüğünde 15’inci sırada, yürürlüğe girdikten sonra ise 11’inci sırada yer aldığını vurgulayarak, “Biz özgürlükle değil, cürümle gayret ediyoruz. Toplumsal tertibin korunması için türel bedeli bilerek, isteyerek ihlal edenlerle gayret ediyoruz.

Burada yerimiz, duruşumuz aşikardır. Palavra haber kabahatinin toplumu kemiren bir tehlike olduğunu izah etmeme gerek yok. Kanun teklifi ile toplum hayatının huzur ve inançta yürümesi için kamu barışını korumak amaçlanmıştır” diye konuştu.

DHA’nın haberine nazaran kanun teklifinin görüşmeleri devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.