Tekirdağ’da tırtıl istilası: Dron ile operasyon başlatıldı

Ayçiçeği zararlısı olarak çayır tırtılının Trakya’da yer alan tarım yerlerinde görülmeye başlaması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından insansız hava aracı (İHA) ile ilaçlama yapılmasına onay verilmesinin akabinde Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde dron ile ilaçlama operasyonu başlatıldı.

Zarar tespit çalışmaları devam ediyor

Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yerlerinde çayır tırtılı tespit edilen üreticilerin topraklarında dron ile ilaçlama çalışması başlatılırken, Trakya genelinde bulunan 4 milyon dekarlık tarım topraklarında ziyanlı tespiti çalışmaları da devam ediyor.

Çayır tırtılı nedir?

Ayçiçeklerinin yeşil yapraklarından başlayarak baş kısmına kadar olan kısımlarını yiyerek beslenen binlerce çayır tırtılı, ayçiçeklerinin tane sayısını ve randımanını düşürerek toplam rekolteyi azaltması sebebiyle ayçiçeği zararlısı olarak isimlendiriliyor.

Bilimsel olarak ‘loxostege sticticalis’ olarak isimlendirilen bu canlı tipi larva sürecini tamamlamasının akabinde ‘çayır güvesi’ olarak hayatına devam ediyor.


Bitki çeşitlerine ziyan veriyor

İHA2nın habeirne nazaran, üreme devrinde tek seferde 300-400 yumurta bırakabilen bu canlı, büyüdüğünde ayçiçeğinin yanı sıra mısır, arpa, buğday, pancar üzere 200’den fazla bitki cinsine ziyan veriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.