TOKİ toplumsal konut projelerinde 2+1, 3+1 konutların ödeme planı nasıl olacak? TOKİ’de taksitler sabit mi, artacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrıntılı olarak anlattığı toplumsal konut projesine ilgi her geçen gün artıyor. 14 Eylül’den itibaren projeye katılmak için kayıt yaptıran kişi sayısı 3,5 milyona ulaşınca beşerler projeye katılmaya hak kazanırlarsa kaç taksit ödeyeceklerini merak ediyor toplumsal? Aylık ödemeler sabit mi yoksa artıyor mu? Sorusu merak içerisinde araştırılıyor. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz…

TOKİ TOPLUMSAL KONUT PROJESİ 2+1, 3+1 ÖDEME PLANI NASIL OLACAK 2022?

TOKİ’ye nazaran 81 vilayet genelinde 253.692 konuttan birine sahip olacak vatandaşların taksit meblağı farklı olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına nazaran 2+1 konutun taksit meblağı 608.000 Türk Lirası, aylık ödemesiyse 2.280 Türk Lirasından başlayacaktır.

Taksit meblağı 3 + 1 mesken 850.000 Türk Lirası ve taksit ödemeleri 3.187 Türk Lirasından başlayacaktır. Belirtilen ölçüler ile nazaran değişebilir.

TOKİ TOPLUMSAL KONUT TAKSİTLERİ SABİT Mİ, ARTACAK MI?

TOKİ Toplumsal Konut Projesi’nde taksit meblağı her sene Ocak ve Temmuz ayları içerisinde artacaktır. Taksit ölçüsü yılda iki defa artacaktır. Bahsi geçen artış, son altı aylık periyottaki maaş artış oranı dikkate alınarak yönetimin belirleyeceği oranda artırılır. Birinci dönemsel artışa, mukavelenin imzalandığı tarihe nazaran İdare Heyeti karar verecektir.

Sonuç olarak TOKİ fiyatı ve taksit fiyatı artabilir.

TOKİ PROJESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı tarafından 250.000 toplumsal konut projesi kapsamında yapılacak konutlar için; TR Ziraat Bankası A.Ş. ve T. Halk Bankası A.Ş.’nin yetkili şubeleri ile e-Devlet üzerinden yapılan talepler 14 Eylül 2022 ile 31 Ekim 2022 tarihlerinde olacaktır. E-Devlet uygulaması 28 Ekim 2022 tarihiyle bir arada tamamlanacaktır.

Konut tipine bakılmaksızın (2 + 1 ve 3 + 1) her proje için müracaat yapılacaktır.

500 Türk Lirası müracaat fiyatı verilmektedir.

başvuru; 5 kategoride kabul edilecektir;

• ” Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri “,

• “En az yüzde 40 engelli vatandaşlar”,

• “Emekli vatandaşlar”,

• “18 ile 30 yaş ortası gençler”

• “Diğer Adaylar”.

• Müracaatları alınacak olan konutların ihalesi yapılmasının akabinde, satış bedeli belirlenecek ve kura ile çekilecektir

• Konut almak için çekiliş, çekiliş yeri ve saati Yönetimin internet sitesinde duyurulacaktır.

• Konutun adet, brüt m², net m² ve fiyat bilgisi proje ihalesi sonrasında katılaşacaktır.

Projeye kâfi müracaat gelmemesi yahut zorlayan sebepler nedeniyle projenin uygulanamaması durumunda müracaat sahiplerine bilgi verilecektir.

Hak sahipleri için daireler; Vadeli ve 240 ay vadeyle satışa sunulacaktır.

Hak sahipleri konut borç bakiyesi ve aylık ödemeleri, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa, faiz oranı dikkate alınarak devlet tarafından belirlenen oranda artırılır. Birinci dönemsel artışa, mukavelenin imzalandığı tarihe nazaran İdare Şurası karar verecektir.

Taksit, mukavele tarihini takip eden aydan itibaren başlayacaktır.

TOKİ MÜRACAAT KURALLARI NELERDİR?

Projeye başvurmak için müracaat sahibinin;

  • TC vatandaşı olması
  • Proje ilinin nüfusuna kayıtlı olmak yahut müracaat tarihinden itibaren proje vilayetinde en az 1 yıl ikamet etmiş olmak.
  • Öncelikle kendileri, eşleri ve çocukları üzerinde Sonlar içinde tapuda kayıtlı konut bulunmaması.
  • Aylık hane geliri (kendisi, eşi ve 18 yaşından küçük çocukları) net 16.000 Türk Lirası (İstanbul İli için 18.000₺) kadar olmalıdır. (Başvuru sahibi, eşi ve 18 yaşından küçük çocukların müracaat tarihinde aldıkları yemek, ulaşım vb. her türlü yardım dahil aylık toplam net geliri)
  • başvuru sahibi yalnızca hane halkı ismine müracaatta bulunulabilir. Birden fazla talep olması durumunda, talepler geçersiz sayılacaktır.
  • Başvuran vatandaşlarımız; 18 yaşından büyük olmalılar.
  •  14 Eylül 1992 tarihinden sonra doğanlar gençler kümesine başvurabilirler.

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri Kategorisine; TOKİ sisteminde ve toplumsal güvenlik kuruluşunda “HAK SAHİPLİĞİ” onayı olanlar müracaat yapabilecek. Mukavele basamağında, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden 3 yıl konut başvurusu yapılan vilayet sonları içinde yaşadıklarına dair doküman yahut nüfusa kayıtlı olduklarını gösterir evrak gerekli olacak

E-DEVLET YOLUYLA YAPILACAK MÜRACAAT İŞLEMLERİ

Başvuru Sahibi;

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı hizmetlerinden “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile e-devlet üzerinden müracaat yapılabilmektedir.

Başvuru ekranında ve duyuru metninde uygulanacak şartlara ait bilgiler yer almaktadır.

e-Devlet üzerinden proje seçerek müracaat yapabilirsiniz.

e-Devlet aracılığıyla müracaatınızı takip edebilirsiniz.

e-Devlet uygulaması 28 Ekim 2022 tarihinde sona erecektir.

Engelli ve Emekli kategorisinden e-Devlet üzerinden müracaat yapanlardan kontrat etabında engelli yahut emekli olduklarını gösteren evrak istenir.

E-Devlet kanalıyla yapılan müracaatlarda, müracaat sahibinin açtığı IBAN hesabı üzerinden SMS ile gönderilmek üzere kayıt fiyatı EFT, havale, ATM vb. ile ödenebilir. Belirtilen mühlet içinde başvurulmalıdır, aksi takdirde mevcut müracaat geçersiz sayılacaktır.

e-Devlet üzerinden başvuran vatandaşlar, kayıt süreçlerini üstte belirtilen biçimde tamamlayacak ve banka şubelerinden müracaat yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri başvurusu yalnızca banka şubeleri aracılığıyla yapılacaktır.

KURA ÇEKİLİŞİ

” Hak Sahibi Belirleme Kurası” noterde; İdari görevlilerin nezaretinde gerçekleştirilecek.

1) Konutun %5’ine tekabül eden kısım Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malullerine ayrılacaktır. Çekiliş sonucunda bu kategoride yer almayan adaylar, başka alıcı kategorilerindeki adaylara karşı kura çekilecektir.

2) “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara” konaklama bedelinin %5’i oranında kontenjan ayrılacak olup, birden fazla talep olması durumunda kura ile belirlenecektir. Çekiliş sonucunda bu kategoride yer almayan adaylar, öteki alıcı kategorilerindeki adaylara karşı kura çekilecektir.

3) Emekli vatandaşlara yüzde 20 kadar konut sayısı ayrılacak ve kontenjanı aşan taleplerde hak sahipleri kümeler halinde belirlenecektir. Çekiliş sonucunda bu kategoride yer almayan adaylar, başka alıcı kategorilerindeki adaylara karşı kura çekilecektir.

4) Genç Vatandaşlara konutun yüzde 10’u oranında kota tahsis edilecektir. Çekiliş sonucunda bu kategoride yer almayan adaylar, başka alıcı kategorilerindeki adaylara karşı kura çekilecektir.

5) Yönetimin genel uygulaması olduğu üzere, hak sahipleri öteki aday alıcılar için kura ile belirlenecektir.

Kura çekilişinin yeri ve saati daha sonra yönetimin internet sitesinde duyurulacaktır.

Kura çekilişinde hak sahibi pozisyonuna gelemeyenler, müracaat fiyatını çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonra Banka’nın yetkili şube ve ATM’leri üzeriden çekebileceklerdir.

Projenin bağımsız kısım listesi ve konut fiyatlarının belirlenmesinin akabinde Yönetim tarafından tespiti yapılan tarih kapsamında “Konut Belirleme Kurası” düzenlenecektir.

Satışta olan konut sayısından daha az müracaatın yapılması halinde, müracaatta bulunan şahıslarca satın alınacak konutları TOKİ tarafından belirlenerek kullanıma sunacağı bloklardan, noter huzurunda yapılacak kurayla aşikâr olacaktır.

İhalenin akabinde konut sayısında azalma olmasıyla bir arada; konut belirleme kurasıyla birinci kura için seçilen hak sahipleri ortasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası düzenlenecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurasıyla konutları muhakkak olacak alıcılar, yönetim tarafından belirlenen ve ilan edilen tarihler içerisinde bankada gayrimenkul alım mukavelesini imzalayacaklardır.

KDV ÖDEMELERİ

3065 Sayılı KDV Kanunu’nun da geçerli KDV oranında ödenmesi gereken meblağ, teslimat anında nakit olarak alınacaktır.

DEVİR İŞLEMİ

Hak sahibi olanlar ve mukavele imzalayanlar, borçlarının sona ermesine kadar konutlarını devredemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.