TRT payı kalkıyor! Faturalarda ne kadar indirim olacak? İşte...

TRT payı kalkıyor! Faturalarda ne kadar indirim olacak? İşte…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURDU

Paylaş

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe’de gerçekleşen Kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı’na yeni personel alımından okulların kapanıp kapanmayacağına dair birçok önemli noktaya değinen Erdoğan, elektrik faturalarının düşmesine neden olacak bir karara daha imza attıklarını duyurdu.

TRT PAYI VE ENERJİ FONU KESİNTİSİ KALDIRILIYOR

Paylaş

TRT PAYI VE ENERJİ FONU KESİNTİSİ KALDIRILIYOR

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde TRT payı ile enerji fonu kesintilerini almama kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

FATURADAKİ TRT PAYI NE KADAR?

Paylaş

FATURADAKİ TRT PAYI NE KADAR?

3093 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu ve 09.07.2008 tarihli 5784 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 11. maddesinde belirtildiği üzere, aylık elektrik tüketim bedelinin yüzde 2’si TRT payıdır.

ENERJİ FONU KESİNTİSİ NE KADAR?

Paylaş

ENERJİ FONU KESİNTİSİ NE KADAR?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından tespit edilen sektör alt yapı giderlerine ait katkı payı olup, Şirketimiz ilgili mevzuat gereği bu bedeli faturalarda göstererek, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na bu bedeli aynen aktarmakla yükümlüdür. 3096 sayılı Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun uyarınca, aktif enerji tüketim tutarı üzerinden yüzde 0,7 oranında alınan bedeldir. (1 Ocak 2021 tarihi öncesi Enerji Fonu oranı aktif enerji tüketim tutarı üzerinden yüzde 1 olarak alınmaktaydı.)

FATURALARDA NE KADAR İNDİRİM OLACAK?

Her iki kesintinin sona ermesiyle vatandaş her 100 TL’lik bir elektrik tüketim bedeli üzerinde 3,25 TL daha az ödeyecek.

ELEKTRİK FATURASINDA HANGİ KESİNTİLER VAR?

Paylaş

ELEKTRİK FATURASINDA HANGİ KESİNTİLER VAR?

Bir faturada şu gider kalemleri yer alır:

Elektrik Tüketim Bedeli: Tükettiğiniz elektriğin kWh fiyatı ile çarpılması sonucu elde edilir. Bir elektrik faturasının %49.95’i Elektrik Tüketim Bedeli’dir.Elektrik Dağıtım Bedeli: Elektrik dağıtım şirketinin sağladığı hizmet için ödenen bedelidir. İndirim yapılamaz. Bir elektrik faturasının %30.95’i Elektrik Dağıtım Bedeli’dir. TRT Payı: Elektrik tüketim bedelinin %2’sidir. Bir elektrik faturasının %1’i TRT Payı’dır.Enerji Fonu: Elektrik tüketim bedelinin %0.7’sidir. Bir elektrik faturasının %0.35’i Enerji Fonu’na ayrılır.Belediye Tüketim Vergisi (Elektrik Tüketim Vergisi): Meskenler ve ticarethaneler için elektrik tüketiminin %5’i, sanayi için elektrik tüketiminin %1’idir. Bir elektrik faturasının %2.5’i mesken ve ticarethane için Belediye Tüketim Vergisi’dir.

* Katma Değer Vergisi (KDV): Bir elektrik faturasının %15.25’i KDV’dir.

Elektrik faturası fatura

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.